Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür

"Yabancı Savaşçılar" toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür. Türkiye, yabancı savaşçı tehdidine karşı her türlü önlemi almaktadır

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür. Hükümetimiz bu yönde en başından itibaren gerekli hukuki tedbirleri de almıştır. Türkiye'nin tavrı sorgulanamaz" dedi. Erdoğan, IŞİD'in Suriye'de rejim desteği ile ortaya çıktığına ve Irak'ta Maliki yönetiminin mezhepçi politikalarından beslendiğine de vurgu yaptı. Türkiye'nin ABD Başkanı Obama'nın özel davetiyle katıldığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin "Yabancı Savaşçılar" konulu üstü düzey toplantısında konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi.
GEÇ KALINDI: Türkiye yabancı savaşçıların girişlerine yoğun bir set çekme gayreti içindedir. Türkiye'nin tek başına yürüteceği bir mücadele değildir. Mücadele esas olarak kaynak ülkelerde başlamalıdır, öncelikli hedefimiz bu kişilerin ülkemize girişlerini engellemektir. Üzülerek söylemeliyim ki bu konuda ağır davranılmıştır.
İŞBİRLİĞİ GEREK: Bu konuda Türkiye'nin işbirliğini bekleyen dost ve ortaklarımızın, ancak kendileri de gerçek bir işbirliği ruhu sergilemeleri halinde bu akışı durdurabiliriz. Türkiye, yabancı savaşçı tehdidinin bertaraf edilmesi için gerekli tüm bireysel, bölgesel ve uluslararası adımları atmakta, bu hususta daha da yoğun tedbirler almakta kararlıdır.

TÜRKEVİ'NDE YOĞUN PROGRAM
Erdoğan, salı günkü programının öğleden sonraki bölümünü BM binasının karşısındaki Türk Evi'nde ikili görüşmelere ayırdı. Bu görüşmelerde önce İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Slovenya Cumhurbaşkanı Barut Pahor ile bir araya geldi. Erdoğan, öğleden sonra da temaslarına devam etti. Türkevi'nde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı kabul eden Erdoğan, yaptığı görüşmede Gazze'deki ateşkesin kalıcı hale getirilmesi çalışmalarını masaya yatırdı. Abbas geçtiğimiz hafta Fransa'ya gitmiş, bu geziye paralel olarak da yeniden barış görüşmeleri gündeme gelmişti. Filistin meselesine en fazla sahip çıkan ülke konumunda olan Türkiye'nin, her zaman Filistin halkının huzur ve mutluluğu için devrede olacağını ve kalıcı barış için elinden gelen her şeyi yapacağını Erdoğan bir kez daha dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine Türkevi'nde Irak Cumhurbaşkanı Masum ile de bir araya geldi. Yaptığı görüşmede Bağdat'ta kurulan yeni hükümet için başarı dileklerini ileterek, Türkiye olarak Irak'ın birlik ve beraberliğini önemsediklerini vurguladı. Teröre karşı ortak mücadelenin önemine değinilen görüşmede, ikili ekonomik ilişkilere ivme kazandırılması konusunda da mutabakat sağlandı. Erdoğan, bu görüşmelerden sonra Romanya Başbakanı Ponta ve Gürcistan Başbakanı Garibaşvili'yi kabul ederken, genelde ikili ilişkilerin ele alındığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD eli kanlı bir terör örgütüdür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN