Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye şok suçlama

Giriş Tarihi: 25.9.2014 08:22

IŞİD militanlarını yakalayıp Fransa'ya gönderen Türkiye'ye Fransız Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'dan suçlama geldi. İstanbul'dan yollanan teröristleri yanlış havalimanında bekleyen Fransa, suçu Türkiye'nin üzerine atmaya çalıştı.

Fransız basını istihbarat ve güvenlik skandalını flaş haber olarak duyururken Fransız makamlar olaydan Türk yetkilileri sorumlu tutarak, kendilerine zanlıların Marsilya uçağına bindirileceğini söylemediklerini öne sürdü.

Ancak . Fransız Le Figaro gazetesi 3 şüphelinin İstanbul'dan Fransa'ya geldiklerini, Türkiye'nin bilgi vermesine rağmen Fransız istihbaratının takibi sağlayamadığını yazdı. Zanlılar, Imad Djebali, Abdelouahed Baghdali ve Gael Maurize dün Fransa'nın Herault bölgesindeki Caylar jandarmasına, "kendi istekleriyle" teslim oldu.

Türkiye'yi IŞİD'e karşı sınırlarını kontrol etmemekle suçlayan Fransa Ankara'nın yakalayıp gönderdiği üç Fransız örgüt üyesini havaalanında gözaltına almayı başaramadı. Zanlılar elini kolunu sallayarak Paris yerine Marsilya'ya gidip bir gün sonra kendi istekleriyle teslim oldular. Fransız istihbaratında ve basınında deprem etkisi yaratan olay şu şekilde gelişti: Geçtiğimiz Ağustos ayında Fransa'nın Toulouse şehrinde yuvalanan bir radikal İslami örgüte mensup olan üç terör zanlısı Türkiye'de yakalandı. Önceki gün bu üç zanlı Fransa'y iade edilmek üzere Türkiye'den uçağa bindirildi. Fransız polisi ise zanlıları yanlış yerde, Paris'teki Orly Havaalanı'nda beklemeye başladı. Fransız istihbaratı ise zanlıların tutuklandığına dair erken bir açıklama yaptı. Ancak üç şahıs havaalanına inmedi. Bir süre sonra aslında Marsilya havaalanına gittikleri, oradaki elektronik pasaport kontrol sistemi bozuk olduğu için de hiçbir işleme tabi tutulmadan ellerini kollarını sallayarak oradan ayrıldıkları anlaşıldı.

FRANSIZ BAKANI GELECEK


Fransız basını istihbarat ve güvenlik skandalını flaş haber olarak duyururken Fransız makamlar olaydan Türk yetkilileri sorumlu tutarak, kendilerine zanlıların Marsilya uçağına bindirileceğini söylemediklerini öne sürdü. Ancak . Fransız Le Figaro gazetesi Türkiye'nin bilgi vermesine rağmen Fransız istihbaratının takibi sağlayamadığını yazdı. Zanlılar dün "kendi istekleriyle" teslim oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye şok suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN