Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu'nun diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM'deki Arabuluculuk Dostlar Grubu Toplantısı'na eşbaşkanlık yaptı.

Giriş Tarihi: 26.9.2014 20:57
Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu genel görüşmeleri vesilesiyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja'yla birlikte, Arabuluculuk Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları çalışma kahvaltısına Eşbaşkan sıfatıyla katıldı.

Dışişleri Bakan Çavuşoğlu'nun, New York'taki diplomasi trafiği devam ediyor. Avrupa Birliği Bakanı Volkan Vural'la birlikte, Medeniyetler İttifakı girişiminin Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Merkezi'nde düzenlenen Arabuluculuk Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları çalışma kahvaltısında Eşbaşkan olarak yer aldı.

BM Genel Arabuluculuk Dostlar Grubu Toplantısı'na, gruba üye ülkelerin yanında, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) ve Afrika Birliği'nden temsilciler katıldı.

Arabulucuklukla ilgili konulara değinilen toplantıda, Ukrayna ve Güney Sudan'daki gelişmeler de ele alındı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, toplantının ardından Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuomioja ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında söz alan Finlandiya Dışişleri Bakanı Tuomioja, bölgesel kuruluşların arabuluculuktaki rolüne odaklanan, anlamlı ve olumlu bir toplantı gerçekleştiklerini belirterek, arabuculuğun çatışmayı önlemede ve çatışmanın çözülmesindeki önemine değindi.

Toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2010'dan bu yana Finlandiya ile başlatılan arabuluculuk faaliyetleriyle barış inisiyatifinin gittikçe arttığını belirterek, Danimarka, Irak ve Cezayir'in de katılmasıyla grubun, 40 ülke ve 8 bölgesel kuruluş olmak üzere 48 üyeye ulaştığını bildirdi.

Çavuşoğlu konuşmasında ayrıca, BM Genel Kurulu'nda arabuluculukla ilgili 3 karar tasarısının kabul edildiğini hatırlattı.

''Dostlar Grubu''nun, çatışmaların önlenmesinde grubun elinde herhangi bir araç olamadığını belirten Çavuşoğlu, hassas konulara uluslararası dikkati çekmek açısından önemli bir rol oynayacağını ve bu konuda BM'de bir karar tasarısının kabul edildiğini bildirdi.

Suriye'deki durumun gittikçe çok daha kötüye gittiğini belirten Çavuşoğlu, rejimin 200 binden fazla kişiyi öldürdüğünü ve IŞİD'in de bölgenin istikrarsızlaştırılmasında olumsuz bir rol üstlendiğini belirtti.

Irak'taki siyasi geçişi memnuniyetle karşıladıklarını belirten Çavuşoğlu, sorunlara daha kapsamlı yaklaşan bir hükümeti desteklediklerini ve hükümetin sorunlara çok daha katılımcı rolünü memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Çavuşoğlu ayrıca bölgede, terör konusunda kapsamlı bir programa ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Afrika'daki sorunlara da değinen Çavuşoğlu, Sudan ve Güney Sudan konusunun hassas olduğunu ve bölgede uzun dönemde ekonomik adımla birlikte arabulucuğun önemli rol oynayabileceğini ifade etti. Çavuşoğlu ayrıca barışın korunmasına yardımcı olmak amacıyla Somali'de Türk askerinin bulunduğunu belirterek, bölgede hastane yapımı dahil Türkiye'nin insani yardım faaliyetlerini hatırlattı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin IŞİD'e karşı oluşturulan uluslararası rolünün ne olacağıyla ilgili bir soruya verdiği cevapta ise "Türkiye'nin barış ve istikrarın sağlanmasında her zaman yapıcı bir oynadığını" ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu'nun diplomasi trafiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN