Paralelciler Kosova'ya da el attı

Kosova'da TİKA ile çalışan vakıfların IŞİD'le bağlantılı olduğu yönündeki iddiaların arkasından paralel yapı çıktı. Hedefin, Türkiye'nin bölgedeki ve uluslararası itibarını zedelemek olduğu belirtiliyor

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Kosova'nın gelişimine, ülkede okullar ve camiler inşa ederek katkıda bulunan TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü'nü karalama kampanyasının arkasından Paralel Yapı çıktı.

Kosova'da geçen ay IŞİD'e yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle 40 kişinin tutuklanmasının ardından, hükümet 15 sivil toplum kuruluşunun faaliyetlerini de aynı nedenle yasakladı. Yasaklanan kuruluşlar arasında bulunan Kültür, Eğitim ve Öğretim Derneği (AKEA) yönetiminden yapılan açıklamada, kurumun IŞİD çizgisiyle hiçbir alakasının bulunmadığı, AKEA'nın Paralel Yapı'nın Kosova'daki uzantılar tarafından hedef haline getirildiği savunuldu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Türkiye'nin kültür diplomasisini IŞİD'e destek olarak göstermek haksızlıktır" dedi.

Merkezi Priştina'da bulunan AKEA'nın dil ve el sanatları kursları başta olmak üzere Türkçe'nin yaygınlaştırılması ve Türk kültürünün yayılması için faaliyet gösterdiğine dikkat çeken dernek yönetimi, Ankara merkezli TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye'ye öğrencilerin gönderilmesinde rol oynayan YTB gibi kurumlarla yakın irtibatta olduklarını vurguladı. Açıklamada, Paralel Yapı'nın, Kosova'da kendilerini büyük bir rakip olarak gördüğünden dolayı böyle bir kumpası hazırladığı, Kosova hükümeti nezdinde kendileri aleyhine kulis yaptıkları belirtildi.

İMAMI KOSOVA GÖREVLENDİRDİ
Kosova'daki Priştina Fatih Sultan Mehmet Camisi restorasyonunu yaptıran TİKA da iddilarla ilgili "İftiraların nedeni Türkiye'nin uluslararası itibarıdır" dedi. TİKA'dan yapılan açıklamada caminin imamının IŞİD'e yardım ettiği gerekçesiyle tutuklanmasının kurumla hiçbir ilgisi olmadığı, imamın Kosova hükümeti tarafından görevlendirildiği belirtildi.

'BU BİR KARALAMA KAMPANYASI'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü üzerinden Türkiye'yi karalama kampanyasına isyan etti. SABAH'a konuşan Kurtulmuş "Meseleyi saptırarak, Türkiye'nin kültür diplomasisini IŞİD'e destek olarak göstermek haksızlıktır, şerefsizliktir. Türkiye'nin Kafkaslar'da, Balkanlar'da yaptığı, özellikle Kosova'da yapmaya çalıştığı gönül dilini ortaya koymaktır, tam da IŞİD'i durduracak olan inanç ve felsefeyi ortaya koyabilmektir. Bu karalama kampanyası Paralel Yapı tarafından başlatıldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralelciler Kosova'ya da el attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN