Erdoğan'dan PKK tepkisi

Giriş Tarihi: 28.9.2014 18:08 Güncelleme Tarihi: 28.9.2014 19:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dünya Ekonomik Forumu'nda konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

- Dünya 5'ten büyüktür. Dünyanın kaderini bu 5 ülkenin eline bırakamayız artık dünya 2. dünya savaşı şartlarını yaşayan dünya değildir. Hükümet başkanları çok haklısın diyorlar ama kürsüye çıkıldığı zaman kimse bunu konuşmuyor. Mesele buna inanıyorsak BM'nin reforma edilmesi gerektiğine inanıyorsak bu alanda planlamasını yapalım. Herkes çekiniyor acaba ben bunu konuşursam şu ülke ne der. Kimse şunu düşünmüyor mesela Obama konuşmasında şu ifadeyi kullandı, "Haklının güçlü olduğu bir dünya".

- Evet eğer bunu istiyorsak 5 ülke karar vermemelidir. Her kıtadan bir temsilcinin olduğu değişimli kadro oluşturulması lazım. 15 üyeden mi oluşacak tamam 15 üye ama o 15 üye yılda bir değişebilir. Tüm ülkelere orada sıra gelmelidir. Şu anda Suriye'de Irak'ta zulüm var, karar verirken ne diyor. BM konseyi ne der? Hatta o 5 üyenin içinde biri hayır derse olmaz. Peki dünya bu üyelerin dediğine mahkum mu?

- Benim kaderim sürekli o 5 tane üyenin 2 dudağının arasında olmamalıdır. Şu anda Suriye'de zulüm var, Irak'ta zulüm var. Karar verirken ne deniyor? BM Güvenlik Konseyi ne der? Veya bu 5 üye ne der? Veya geç onu, o 5 üyenin içinde herhangi bir üye ne der? 'Hayır' diyorsa mesele bitmiştir. Kimse onu değiştiremez. Tüm dünya, bir üyenin iki dudağının arasına mahkum mu?

DARBECİLERLE AYNI MASAYA OTURMADIM

-Ben Tayyip Erdoğan olarak demokrasiye inanıyorsam darbecilerle aynı masada yer alamam. Çünkü o zaman ben halkıma kendimi anlatamam, demokrasi mücadelesi öyle kolay değil.

PEKİ EY DÜNYA PKK'YA NİYE SES ÇIKARMIYORSUN?

-IŞİD terörü ortaya çıktı, yeni değil bu. El Kaide'den türedi ve Irak'ın üçte birini işgal etmiş durumdalar. Peki ey Dünya! IŞİD gibi bir terör örgütü çıktığında ayaklanıyorsun da PKK ortaya çıktığında niye bir tavır sergilemiyorsun? Mısır'da halkın seçtiği başkanın darbeyle indirilmesine niye ses çıkartmadınız. Bu katliamı yapan insanı nasıl kürsüye çıkartıyorsunuz?

HAVADAN BOMBA ATMAK GEÇİCİ ÇÖZÜMDÜR

-Şu anda Irak ve Suriye'deki terör örgütüne yönelik bir koalisyon tarafından yapılan operasyon, hiç kuşkusuz önemlidir. Ancak bunun yeterli olmadığını, sorunlara kalıcı çözümler üretecek mekanizmaların da devreye girmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Havadan bomba atmak, soruna ancak geçici bir çözüm sağlar, sorunun üzerini örter.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan PKK tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN