Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan flaş tezkere açıklaması

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 30.9.2014 18:47 Güncelleme Tarihi: 30.9.2014 20:06
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanının yılda en az bir kez Bakanlar Kurulu'na kapsamlı sunum yapmasının kararlaştırıldığını söyledi.

İşte Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları:

- TBMM'de çıkarılan çözüm kanunu bildiğiniz gibi altı maddelik kanunudur. Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmıştır ve imzalanmıştır. Bu akşam Cumhurbaşkanımız onaylandıktan sonra yayımlanacaktır.

- Çözüm Süreci Kurulu ile kurumlar arası izleme ve koordinasyon komisyonlarının oluşturulacak

- TBMM'de perşembe günü bir yıl önce süreleri verilen ve ekim ayı içerisinde süresi bitecek iki tezkerenin yenilenmesi söz konusuydu. Bu tezkerelerin rutin şekilde yenilenmesi... Evet, bu düşünülebilir ama aynı zamanda iki tezkereyi birleştirmek suretiyle bütün tehditleri, riskleri ve Türkiye'nin bulunduğu konumu içerisine alan ve bütün tedbirleri bir arada karşılamaya çalışan bir metin üzerinde çalıştık. Bu metin şu sırada TBMM'ye gönderilmiştir veya gönderilmek üzeredir.

- Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgili metin tek tezkere halinde Meclis'e gönderildi. Kapsamlı bir çalışma yapıldı. Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik tehditler değerlendirildi.

- Neleri kapsadığını bu sabah göreceğiz. Güzel bir metin ortaya çıktı. Tezkere son derece kapsamlı oldu ve bir daha başka bir şeye ihtiyaç olmayacak.

- Biz kararlı bir hükümetiz. Bizim meselemiz Türkiye'nin güvenliğini sağlayabilmektir. Tezkere yabancı askerlerin Türkiye'den geçişini de kapsayacak.

- Irak ve Suriye tezkerelerinde geçen ifadelerde tehdit veya risk oluşturabilecek örgütlerin isimleri yer alıyor.

-Tezkerede genel ifadeler kullanmaya dikkat ettik ama bazı örgütlerin isimleri kullanıldı. Ama bunların isimlerinin tek tek sayılması gibi bir çaba içerisinde değiliz.

- Kapalı oturum her zaman yapılabilir. Hükümetimiz olarak tezkeremizi savunacağız. Bazı konuların rahatlıkla konuşulması için 70. madde kapsamında kapalı oturum da yapılabilir.

- Süleyman Şah Saygı Karakolu'nda bir miktar asker bulunabileceği 1921'den bu yana Türkiye ile Fransa arasında yapılan bir anlaşma. Askerlerimiz Saygı Karakolu'ndaki görevlerine devam etmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan flaş tezkere açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN