Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'ya 1 'paralelci' sızdı

HSYK üyeliği için Danıştay'da yapılan seçimlerde 2 üyelikten birini Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği Taci Bayhan aldı. Diğer üye ise paralel yapıya yakınlığıyla tanınan Şaban Işık oldu

Giriş Tarihi: 30.9.2014
Danıştay, HSYK'ya göndereceği 2 asil, 2 yedek üye için dün sandık başına gitti. Danıştay'daki seçimlerde 7 adayın yarışması bekleniyordu ancak dün sabah saatlerinde halen HSYK üyesi olan ve Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği bilinen Ziya Özcan, 13'üncü Daire Üyesi Taci Bayhan lehine çekildi. Böyle olunca Bayhan 83 oyla en fazla destek alan aday oldu. Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen Şaban Işık ise 78 oy alarak ikinci üye seçildi. 12'nci Daire Üyesi Hasan Turgut, 6'ncı Daire Üyesi Emin Sınmaz ve İdari Dava Daireleri Kurulu Üyeleri Mustafa Gökçek ile Gürsel Mekik, seçime katılan diğer adaylar oldu.

BAYHAN EN YÜKSEK OYU ALDI

Seçimde 78 oy alarak asil üye seçilen Şaban Işık'ın ismi üzerinde de paralel yapıya yakın üyelerle bazı sosyal demokrat üyelerin mutabık kaldığı belirtiliyor. Yedek üyeliklere ise 67 oy alan Hasan Turgut ile 65 oy alan Emin Sınmaz seçildi. HSYK üyeliklerinin 10'unun seçileceği ana seçimler "kürsü"deki hakimsavcılar arasından 12 Ekim'de yapılacak. Adalet Akademisi ise bir üyeyi 16 Ekim'de seçecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 4 üyeyi doğrudan atayacak.

SEÇİMDE 61 ADAY YARIŞACAK
HSYK üyeliği için 12 Ekim'de yapılacak seçimlerde yarışacak 61 hakim ve savcının ismi belirlendi. Kesin aday listesini açıklayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), üyelik seçimi için adli yargı hakim ve savcıları arasından başvuran 45, idari yargıdan 16 adayın başvurusunu kabul etti. Daha önce geçici aday listesinde yer alan Adana Cumhuriyet Savcısı Süleyman Bal, İzmir Cumhuriyet Savcısı Feridun Süzer ve Samsun Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş'ın kesin listede yer almadıkları, adaylıktan çekildikleri görüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'ya 1 'paralelci' sızdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN