IŞİD, Esad yönetiminin eseridir

Giriş Tarihi: 8.10.2014
Tam 100 yıl önce Orta Doğu sınırları İngilizler tarafından, tamamen kendi çıkarları doğrultusunda çizildi. Bugün bu sınırlar ortadan kalkıyor. Fakat ortaya terör örgütleri çıktı. Batı bu gelişmeleri kendi çıkarları doğrultusunda IŞİD denilen terör örgütünü etkisiz hale getirmek istiyor. Bugün İŞİD gibi bir terör grubunun ortaya çıkmasının tek sebebi Esad yönetimi olduğu ne yazık ki gözden kaçıyor. Batı, dün olduğu gibi palyatif önerilerle bölgede istikararı sağlayamaz. İŞİD'e karşı yapılacak planlamada mutlaka Esad yönetimi operasyonların içinde olması gerekiyor. Öte yandan bugün Kobani'de yaşananların PYD yönetiminin stratejik hatası olduğu da akıllardan çıkarılmamalı.

Eğer Orta Doğu'da yarın barış ve huzur ortamı planlanıyorsa bu ançak bölgede güç olan Türkiye ile 100 yıldır bölgede gadre uğrayan Kürt halklarının ittifakı ile sağlanabilecektir. Ne batı ne de Esat benzeri baas yönetimleri bölgede kaostan başka bir şeye neden olmayacaktır. Olan bölge halklarına olacaktır.

AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu ile gelişmeleri konuştuk.


298 oyla tezkere TBMM'den geçti. Tezkerenin geçmesi ne anlama geliyor?

Irak'ta, Suriye'de yanı başımızda çok ciddi gelişmeler var. IŞİD diye dünyanın en vahşi terrör örgütü Müslümanları, Arapları, Kürtleri katlediyor ve tüm bu olup bitenler değişimin tehdit unsurudur. Türkiye buna hazırlıklı olmak zorundadır. Bu tezkere bu amaçla çıkarılmıştır. Yanıbaşımızda olanlara kimse kayıtsız kalamaz, hazırlıksız olamaz. Böyle bir tezkerenin bir tercih oluşması halinde ulusal güvenliğimize bir saldırı veya tehdit oluşması halinde hükümetin kullanabileceği bir tezkeredir.

BARIŞ SÜRECİ TEHDİT EDİLİYOR

20 aydan beri Barış Süreci konuşuluyor. Peki bu durumda Barış Süreci tehlikeye girer mi?

Öcalan olsun gerek Kandil'den yapılan açıklamalar var; barış süreci tehlikeye girer diye. Hem içeride hem dışarıda Kobani konusunda çok ciddi bir hassasiyet var. Sıkıntı yaratacağı kesin ama bu Türkiye'nin suçu, kabahati değil. Kobani'de yaşananlar Türkiye ile ilgili bir şey değil ama Türkiye'nin yapacağı şey güvenli bölge oluşturmasıyla ilgili bir teklif. Bu teklifte aynı zamanda Kobani'yi korumaya yönelik oradaki Türkmenleri, Kürtleri, Arapları korumaya yönelik bir tedbirdir. Onun dışında Cumhurbaşkanının açıklaması ''Kobani çözüm sürecinden ayrı düşünülemez'' veya Başbakanın Demirtaş ile yaptığı görüşmede ''Kobani'nin düşmesi istemeyiz'' şeklindeki ifadelerde var. Ama tamamen Türkiye'nin dışındaki bir takım gelişmeler bunlar. Oradaki Kürtlere zarar gelmesi bütün Kürtleri tedirgin ediyor ve üzer. Kuşkusuz çözüm süreci bir şekilde zarar görür diye düşünüyoruz ama zarar görmemesi için de bizler elimizden geleni yapacağız.

ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD, Esad yönetiminin eseridir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN