Türkiye'nin en iyi haber sitesi

vefat etti

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral , 'da hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 14.10.2014 12:30 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 12:09
Doğan Güreş vefat etti
Türk Silahlı Kuvvetlerinin 21. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, tedavi gördüğü 'da vefat etti.

Çiller için "Tak diye emrediyor, şak diye yapıyorum" dediği için 'Tak-Şak paşa' diye adı çıkmıştı. Çiller, emekli olduktan sonra Güreş'i partisinden milletvekili yapmıştı.

CEBECİ ASRİ MEZARLIĞINDA DEFNEDİLECEK

Vefat eden Türk Silahlı Kuvvetlerinin 21. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş, perşembe günü Kocatepe Camisi'nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından defnedilecek.

Alınan bilgiye göre, Güreş için perşembe günü, öğle namazının ardından Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlenecek.

Törenin ardından Güreş'in naaşı Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verilecek.

MARMARİS'TEKİ VİLLASI SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Tedavi gördüğü GATA'da vefat eden 21. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral 'in Muğla'nın Marmaris İlçesindeki villası sessizliğe büründü. Babasının vefat haberini alan Marmaris'teki oğlu Serdar Güreş'in, eşi ve çocuğuyla birlikte Marmaris'teki villadan ayrılarak GATA'ya gittiği öğrenildi.

Kenan Evren'in uzun yıllar yaşadığı Armutalan'daki konutuna 30 metre mesafedeki villasında emekli olduktan sonra anılarını yazan Genelkurmay eski Başkanı Doğan Güreş , 2006 yılında Marmaris'ten ayrılıp, Bodrum'da yaşamaya başlamıştı. Güreş, yaz aylarında sadece birkaç günlüğüne Marmaris'e gelip, villasında kalıyordu.

TAK ŞAK PAŞA LAKABI


Tansu Çiller başbakan koltuğuna oturduktan sonra, 1994 yılında düzenlenen PKK operasyonlarının ardındaki kilit isim Genelkurmay Başkanı Güreş idi. O zamanlar bir gazeteye yansıyan ve Doğan Güreş'e atfedilen 'Tak emrediyor, şak yapıyorum' demecinde Genelkurmay Başkanı'nın, Başbakan Çiller'le ilişkilerinin düzeyi anlatılıyordu. Habere göre, İngiltere Genelkurmay Başkanı'nın 'Kadın Başbakanınız emir veriyor mu?' biçimindeki sorusuna cevap veren Doğan Güreş "Ne demek rahat emir verebiliyor mu? Tak diye emir veriyor ben de şak diye selamı çakıp emri uyguluyorum" demişti.

Çiller, emekli olduktan sonra Güreş'i partisinden milletvekili yapmıştı.

DOĞAN GÜREŞ'İN HAYATI

21. Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, 1926 yılında Adana'da doğdu. 1945 yılında Kuleli Askeri Lisesi'nden, 1947 yılında Nakliye (Ulaştırma) Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1949 yılında Ulaştırma Sınıf Okulu'nu bitirdi. Muhtelif karargah ve birliklerde Kısım Amirliği, Bakım Subaylığı, Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı. 1963 yılında girdiği Harp Akademisi'ni 1965 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1973 yılına kadar çeşitli karargah ve birliklerde, Atina'da görev yaptı.

1973 yılında Tuğgeneral, 1977 yılında Tümgeneral, 1981 yılında Korgeneral, 1985 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, SHAPE Lojistik ve Silahlanma Dairesi Başkan Yardımcılığı ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve 3 ncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral rütbesinde Harp Akademileri Komutanlığı ve 1 nci Ordu Komutanlığı yaptı.

23 Ağustos 1989 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, 6 Aralık 1990 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. Doğan Güreş'in görev süresi dönemin başbakanı Çiller tarafından teammüllere aykırı bir biçimde yeniden uzatıldı. 30 Ağustos 1994 tarihinde emekliye ayrıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev süresi bitmesinin ardından Doğru Yol Partisi ile politikaya girdi. 20 ve 21. dönemde Kilis Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görev yaptı.

Güreş'in görev süresi 27 Temmuz 1993'te Bakanlar Kurulu kararı ile uzatılmıştı. Aynı tarihte Kara Kuvvetleri Komutanı olan Muhittin Füsunoğlu, 30 Ağustos'u beklemeden görevinden alınmış, yerine İsmail Hakkı Karadayı atanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğan Güreş vefat etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN