Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2015'te her kesim 'Bu iş oldu' diyecek

Giriş Tarihi: 16.10.2014
2015'te her kesim 'Bu iş oldu' diyecek

Süreçteki kararlılığı "2015 seçimleri öncesinde Hakkâri'de, İstanbul'da oturan adamın, 'Tamam bu iş oldu' diyeceği adımları atacağız" sözleriyle aktaran Kurtulmuş: "Çözüm sokaklarda değil"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinin geri dönülemez bir noktaya geldiğini ve Haziran 2015 seçimleri öncesinde, "Tamam bu iş oldu" denilecek adımların atılmış olacağını söyledi. Gazete ve TV'lerin Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Kurtulmuş, çözüm süreci, güvenlik paketi, Suriye'de çözüm formülü ve paralel yapıyla ilgili şu mesajları verdi:

2015 SEÇİMİ ÖNCESİ ÇÖZÜM TAMAM:
Atılması gereken adımların yüzde 90'ı atıldı. Geriye yüzde 10'luk kısım kaldı. En zor kısmı da bu. Silah unsurlarının dışarıya çekilmesi, dağdakilerin topluma kazandırılması gibi. Bu zorluk devlet açısından da hükümet açısından da örgüt açısından da böyle. Ama öyle bir noktaya geldi ki büyük çoğunluk, 'Tamam bu iş olsun' noktasında. 2015 seçimleri öncesinde büyük çoğunluğun, 'Bu iş oldu' diyeceği, 2015 seçimleri öncesinde bu işin biteceği kanaatindeyim. Halkın nezdinde Hakkâri'de İstanbul'da oturan adam diyecek ki 'Bu iş oldu.' Halkın bunu diyeceği adımları seçimler öncesinde atacağız.

ÖZGÜRLÜKGÜVENLİK DENGESİ:
Çözüm sokaklar değil. Bir an önce sokaklar terk edilmeli. Devletin hem demokratikleşmesini hem de güvenliğini eşzamanlı temin etmek lazım. Ana eksen, toplumsal olayları çıkmadan önleyebilmek.

POLİS DEVLETİNE DÖNÜŞ YOK:
Türkiye'nin tekrar polis devleti olması istikametinde asla bir adım atmayacaktır. Bu arada bir denge kurulacak.

HDP'NİN ALTERNATİFİ YOK:
Bir an için HDP yönetim kurulu olduğumuzu düşünelim. Çözüm süreci sona ererse, HDP'nin çıkışı ne? Ben, bunu sadece devletin gücü anlamında söylemiyorum. HDP'nin sadece Türkiye'yi değil, bütün bölge ülkelerini etkilemesi için Türkiye partisi olmaktan başka şansı yok.

1 MİLYON YENİ SIĞINMACI:
Güvenli hattı niye istiyoruz? Göçmen tehdidi nedeniyle. Allah muhafaza sadece Halep'te bir şey olsa 400 bin kişi kapımıza dayanabilir. Haseke ve Afrin'e sıçrasa 600 bin kişi daha gelmesi söz konusu.

ÜSLER AÇILIR MI?:
Koalisyon, "uçuşa yasak ve tampon bölge olmadan bütün üslerinizi kullanacağım" derse Türkiye "evet" demez. Obama da Ortadoğu'da jandarma olmak istemiyor, ona kalsa hava bombardımanı bile yapmayacak.

ABD'YE MESAJ:
(ABD'nin uçuşa yasak bölgeye gerek yok mesajı üzerine) IŞİD dediğiniz 15 bin adam. Tehlike IŞİD'in militan sayısı değil ki... Tehlike IŞİD'in beslendiği atmosfer. 15 bini öldürseniz yeni 15 bin gelecek. IŞİD gitsin ama siyasi çözüm de ortaya konsun. Türkiye Kobani'ye karadan tek başına giremez. Girse de çıkamaz. ABD'liler yapsınlar kara harekâtını, nasıl yapacaklar? Amerika Afganistan'a, Irak'a girdi kaç yılda çıkabildi? Kobani'den nasıl çıkacağız? ABD, 'Siz gidin, Kobani'yi bir halledin' diyor.

MEŞRUİYET BÖLÜNEMEZ:
Paralel Yapı'nın MGK'da konuşulacağıın belirten Kurtulmuş, "Bu, bir dini cemaat meselesi değil, demokratik meşruiyetin kullanılması meselesi. Meşruiyetin kaynağı halkın oylarıdır. Meşruiyet demokratik temelde bölünemez. Bölünürse 12 Mart, 28 Şubat ortaya çıkar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2015'te her kesim 'Bu iş oldu' diyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN