Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani'ye yardım teklifini ben yaptım

Kobani'ye peşmergelerin geçişiyle ilgili "Obama ile telefon görüşmesinde bu teklifi zaten ben yapmıştım" diyen Erdoğan: PYD'ye destek kabul edilemez ancak ÖSO ya da peşmergeyle böyle bir işbirliği kabul edilebilir

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Kobani'ye yardım teklifini ben yaptım
dün Letonya ve Estonya'ya yapacağı ziyaret öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi, Kobani'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu:
PEŞMERGE TEKLİFİNİ BEN YAPTIM: Obama ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım. "Buradaki PYD ve PKK gruplarına vereceğiniz destekler bizim için kabul edilemez..." bunu söylemiştik. Ve burada atılacak adım; bir Özgür Suriye Ordusu ile burada işbirliği bizim açımızdan kabul edilebilir. İki; peşmerge ile böyle bir işbirliği kabul edilebilir. Kendilerinin yaklaşım tarzı, süreç itibariyle bir daralma söz konusu.
2 GÜN DAYANABİLECEK GÜÇLERİ KALDI: Özellikle Kobani'de artık 2 gün dayanabilecek güçleri var. Bunları açıklamak zorundayım. Artık bakıyoruz ki dışişleri sözcüleri ve sözcü yardımcıları çıkıp bir şeyler söylüyorlar. Bunlar da medya da farklı farklı şekilde yorumlanıyor. Bunların bilinmesi lazım.SİZ KİME DESTEK VERİYORSUNUZ: En son sitelere düşen görüntüler ortada. Havadan atılan bütün bu silahlar, yani PYD'ye atılıyor denilen silahların bir kısmının IŞİD'in eline geçtiğini şimdi kendileri de kabul ettiler. Kime, nereye destek veriyorsunuz? Her şey ortada.
KOBANİ NEDEN STRATEJİK: Kaldı ki Kobani kendileri için niye bu kadar stratejik onu anlamakta zorlanıyorum. Zaten Kobani'de sivil kalmadı. Kobani'de sadece 2 bin kadar orada savaşan insan var ve peşmergeye önce 'evet' demediler, şimdi son anda işte kısmen 'evet' dediler.
ANLATMAMIZ DOĞRU OLMAZ: Tabii (peşmergenin) Türkiye'den nereden geçeceği noktasındaki kararı daha çok bu konulardaki görevli olan arkadaşlarımız, birimlerimiz, bunlar stratejik olduğu için de burada benim bunları sizlere anlatmam uygun olmaz. Bunları ilgili birimler zaten kendi aralarında görüşüyorlar.
"PYD'YE DESTEK, PKK'YA DESTEKTİR" DEDİK: Suriye'deki bu sürecin özellikle Özgür Suriye Ordusu'ndan ve diğer ılımlı rejime aynı zaman IŞİD'e karşı olanlarla bu işin götürülmesi hassasiyetlerimizi kendilerine (Obama) ilettik; "PYD'ye vereceğiniz her destek PKK'ya verilmiş destektir. Bu desteklerle biz mücadele etmek durumunda kalacağız" dedik.
SİLAH ATILMASI YANLIŞTI: (Havadan silah yardımı) Bu konuda yapılanın yanlış olduğu ortaya çıktı. Niye yanlış olduğu ortaya çıktı. C-130'lardan attıkları o silahlar belki bir kısmı PYD'nin eline geçti ama bir kısmı kimin eline geçti, IŞİD'in eline geçti. Bunların çok daha akılcı, çok netice alıcı yolu varken böyle 'işte bizi dostlar alışverişte görsün' mantığıyla böyle bir hareket yapılamaz. ANKARA

BEŞTEPE'YE TABELA ASILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kullanacağı Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Köşkü kompleksinde hummalı çalışma sürüyor. Köşk, Cumhuriyetin kuruluş resepsiyonunun verileceği 29 Ekim'e hazırlanıyor. Atatürk Orman Çiftliği'nde yapımı tamamlanan Köşk'te bahçe düzenlemeleri ve yol çalışmaları yapılıyor. Yerleşkesinin ana kapısına dün Cumhurbaşkanlığı forsu ve "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı" yazısı da asıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani'ye yardım teklifini ben yaptım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN