Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık'tan sarı toz açıklaması

İstanbul'daki konsolosluklarda sarı toz paniği yaşanıyor. Konsolosluklara gönderilen sarı toz dolu zarflarla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 27.10.2014 12:15 Güncelleme Tarihi: 27.10.2014 13:04
Bakanlık'tan sarı toz açıklaması
Sağlık Bakanlığı, bazı konsolosluklara gönderilen şüpheli toz materyaline ilişkin yapılan ilk incelemelerde şarbon ve veba gibi herhangi bir Biyolojik Harp Maddesine (BHM) rastlanmadığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"24 Ekim 2014 tarihinde İstanbul'da Kanada, ABD, Fransa, Almanya ve Belçika Büyükelçilik ve Konsolosluklarına postayla gönderilen şüpheli toz materyal, biyolojik açıdan incelemeye alınmıştır. Şüpheli toz materyalde yapılan ilk incelemelerde; Bacillusanthracis (Şarbon), Yersiniapestis (Veba), Francisella tularensis (Tularemi), Ricinuscommunis toksin (Risin) ve Botilinum toksini (Besin zehirlenmesi) araştırması yapılmış ve herhangi bir Biyolojik Harp Maddesine (BHM) rastlanmamıştır.

Ancak diğer olası Biyolojik harp maddeleri ve şarbon sporlarına yönelik ileri biyolojik tetkikler ve kimyasal analiz sonuçları bugün geç saatlerde tamamlanarak tekrar kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Levent'te bulunan Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na da bu sabah saatlerinde zarf içinde sarı toz geldi. Olayın ardından konsolosluğa uzman ekipler sevk edilmişti.

ABD, Kanada, Almanya, Belçika ve Fransa başkonsolosluklarına Cuma günü zarf içinde sarı toz gönderilmişti.

Konsolosluklarda alarm yaşanırken, zarfa temas eden konsolosluk çalışanları hastaneye sevk edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık'tan sarı toz açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN