Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir konsolosluğa daha

İstanbul Valiliği, cuma günü 5 konsolosluğa gönderilen ve içinde bulunan zarftan, bugün de Macaristan Konsolosluğu'na gönderildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 27.10.2014 09:51 Güncelleme Tarihi: 27.10.2014 12:45
Bir konsolosluğa daha sarı toz
İstanbul'da cuma günü Belçika, Kanada, Almanya, Fransa ve ABD konsolosluklarına zarf içinde sarı renkte toz maddesi gönderilmesinin ardından bugün de aynı zarftan Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na gönderildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, 'Bilindiği üzere 24 Ekim 2014 Cuma günü ilimizdeki bazı Başkonsolosluklara zarf içinden şüpheli toz gönderilmiş ve olayın haber alınması üzerine İstanbul AFAD KBRN Ekibi ve ilgili kurumlar tarafından gerekli müdahaleler yapılmıştır. Bugün Macaristan Başkonsolosluğundan da aynı olayla ilgili bir ihbar alınmış ve toza bulaşan personel ve mekanın dekontaminasyonu için ilgili birimlerimiz olay mahalline sevk edilmişleridir. Bahse konu ihbarda, 2 gündür Başkonsoloslukta personel bulunmadığı, bugün mesai başlangıcı ile birlikte gelen zarfları açtıkları anda bir zarfın içinden dökülen sarı tozla karşılaşıldığı beyan edilmiş olup bugünkü şüpheli zarfında 24 Ekim Cuma günü diğer Başkonsolosluklara gönderilen zarflarla aynı anda gönderildiği değerlendirilmektedir' denildi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA


AFAD: Macaristan Konsolosluğu'nda 6 kişi tozla temas etti.

KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARI HASTANEYE KALDIRILDI

İstanbul'daki konsolosluklara gönderilen sarı zarfın ardından bugün de Macaristan Konsolosluğu'na bulunan bir zarf bulundu. AFAD ve UMKE ekiplerinin çalışmaları sonucunda ilgili tozdan numune alınarak araca koyuldu. Konsolosluk çalışanı 6 kişi ise, koruyucu kıyafet giydirilerek ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İstanbul'da cuma günü Belçika, Kanada, Almanya, Fransa ve ABD konsolosluklarına zarf içinde sarı renkte toz maddesi gönderilmesinin ardından bugün de aynı zarftan 'na gönderildiği ortaya çıktı. Olayla ilgili ihbar alan UMKE, AFAD ve diğer ilgili birimler, mekanı dezenfekte ederek ilgili tozdan numune aldı. Numuneleri araca koyan görevliler daha sonra tozdan etkilendiğini düşündükleri 6 personeli koruyucu kıyafet giydirilerek ambulansa bindirdi. Konsolosluk yetkilileri ise çalışanlarının görüntülenmemesi için yoğun çaba sarf etti. Önce ambulansı kapıya sıfır şekilde yanaştıran yetkililer ardından şemsiye açarak görüntü alınmasını engellemek istedi. Konsolosluk çalışanları, Bakırköy Dr. Sadik Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir konsolosluğa daha sarı toz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN