Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Kertenkele’ye teşekkür ediyorum

Giriş Tarihi: 29.10.2014
Haber programlarından başka kolay kolay televizyon izlemem. Aslında doğrusu Türkiye'nin gündemi oldukça yoğun olduğundan haber programlarından başka bir şey izlemeye de çok vakit olmuyor. Vakit bulduğumda da takip ettiğim birkaç yabancı dizi var.

Ama son birkaç gündür atv televizyonunda yayınlanan "Kertenkele" adlı dizi hakkında dikkat çekici şekilde çok haber ve mesaj okudum. Bu haberlerde genellikle iki şey vurgulanıyordu. Bir, Kurtlar Vadisi'ndeki Ömer Baba karakterinin bu dizide yer alması, ikincisi de cami hocası tiplemesi ile bir imamın "hırsız, gaspçı, kızların eteklerine bakan kişi" olarak lanse edilmesi eleştiriliyordu.

En azından atv'nin böyle tepki çeken bir diziyi nasıl yayınladığına şaşırmıştım. Üşenmeyip ilk bölümü 1 saat 45 dakika olan Kertenkele adlı diziyi izledim.

Yıllarca dindar insanların en büyük şikayetlerinden biri de dizilerde ve filmlerde dindar insanların ve cami hocalarının "kötü karakter" olarak lanse edilmesiydi.

Aynı hata Kertenkele adlı dizide de mi yapılmıştı? Diziyi izlediğimde hiç de öyle olmadığını gördüm. Kertenkele karakteri, "Hırsız, gaspçı ama aynı zamanda sevimli olan" bir karakter. Hapse düşüyor ve hapiste yaralanınca hastaneye yatırılıyor. Hastanedeki iki kişilik odasını da bir cami hocasıyla paylaşıyor. Kertenkele daha sonra imamın cübbesini çalıp Hoca kılığına girerek hastaneden kaçıyor.

Bütün hikaye de aslında bundan sonra başlıyor. Herkes Kertenkele karakterini Cami hocası sanıyor ve o karakter "yalan söylüyor, kızlara bakıyor ve gözleri fıldır fıldır." Çünkü yaşadığı şey sadece bir kılık değiştirme, Kertenkele'nin iç dünyasında bir dönüşüm yok.

Burada bu diziye getirilen eleştirilerin çok acele yapılmış eleştiriler olduğunu düşünüyorum. Hatta açıkçası bazılarının dizinin önünü kesme gayesi güttüğünü ya da dizinin yayınlandığı atv kanalına karşı bir kasıtla bunu yaptığı düşündüm.

Zira diziyi izleyen, bir Cami Hocasına hakaretten ziyade Cami Hocası (Ömer Baba) karakterinin çok olumlu yansıtıldığını görür. İmam (Ömer Baba) "Tebliğde bulunan, müşfik, iyiliği anlatan, Allah'ın büyüklüğünü ve sabretmeyi öğütleyen" bir karakter olarak tasvir edilmiş.

Ve dizinin daha ilk bölümü. Öğrendiğim kadarıyla Hocanın cübbesini çalan ve onun kılığına bürünen "Hırsız, gaspçı ve aynı zamanda yardımsever" olan Kertenkele karakterinin daha sonra cübbesini çalıp kılığına girdiği Hocanın kimliğinden olumlu şekilde etkilenecek.
Çarpıtmalara mahal vermeden iyi ki diziyi izlemişim.

İmam karakterinin yıllarca filmlerde aşağılandığını gördük. Atv'nin dizisinde ise İmam tiplemesi, merhametli, bilge ve müşfik biri olarak resmediliyor.

Yıllarca filmlerde ve dizilerde dalga geçilen "İmam" karakterine, bu dizide hak ettiği saygınlığı geri kazandıran dizi ekibine teşekkür ediyorum.

Hakiki bir İmam olarak yansıtılan dizideki Ömer Baba şöyle diyordu Kertenkele'ye:

"Allah yarattığı hiçbir kulunu unutmaz. İnsanlar kendini unutur sadece. Asla umutsuz olma…"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kertenkele’ye teşekkür ediyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN