Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, yeni parti yolda mı?

, 'den istifa etti. Tarhan'ın ulusalcı çizgide yeni bir parti kuracağı iddia ediliyor.

Giriş Tarihi: 31.10.2014 15:24 Güncelleme Tarihi: 31.10.2014 17:51
Emine Ülker Tarhan istifa etti, yeni parti yolda mı?
CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan partisinden istifa etti.

Tarhan istifa açıklamasında "Türkiye'nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP' den istifa ediyorum" ifadelerini kullandı.

Tarhan açıklamasında şunları söyledi:

"Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren;

Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına "ak" denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen;

Türkiye'nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP' den istifa ediyorum.

Emine Ülker TARHAN

Ankara Milletvekili"

EMİN ÜLKER TARHAN'DAN YENİ PARTİ

Geçtiğimiz günlerde CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın partisinden ayrılarak yeni bir parti kuracağı ve 20 CHP milletvekilini de transfer etme hazırlığında olduğu iddia edilmişti.

CHP'li Tarhan yeni parti kuruyor!

AK Parti'den ayrılan İdris Bal'ın yeni parti kuracağını ve bunun çalışmasını 2 yıldır yaptıklarını açıklamasının yankıları sürerken, Güneş gazetesi Ankara temsilcisi Talat Atilla, CHP'den Cumhurbaşkanı adayı olarak öne çıkan fakat ismi kabul görmeyen Emine Ülker Tarhan'ın yeni parti kuracağını iddia etmişti.

İşte Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Talat Atilla'nın "CHP'li Tarhan yeni parti kuruyor!" başlıklı yazısı:

Üst üste alınan seçim yenilgileri ve her altı ayda yapılan kongrelerle yorulan CHP, yeni bir yol ayrımına giriyor.

CHP içinden yeni bir parti doğacağı bilgisi nihayet ete kemiğe büründü.

Anlatalım;

İki güvendiğim kaynaktan, CHP Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın partisinden ayrılarak yeni bir parti kuracağı, 20 CHP milletvekilini de transfer etme hazırlığında olduğu bilgisini aldım.

Kulis bilgisi de olsa doğrulatamadığım için kaleme almadım ama geçen gün, eski CHP Mardin Milletvekili Muharrem Doğan'a, "Yeni kuracağımız partiye katıl." teklifi getirildiğini duyunca, doğrulatmak için Muharrem Doğan'ı aradım.

Anavatan Partisi Genel Sekreterliği de yapmış olan Doğan, sorularımı önce geçiştirmeye çalışsa da, aldığım bilgileri yalanlayamadı, nihayetinde de doğruladı.

Sol'un önemli isimlerinden CHP'li Muharrem Doğan'la aramızdaki konuşma şöyle gelişti;

Sayın Doğan, CHP'liler yeni bir parti mi kuruyor?

Bilmiyorum. Siz daha iyi bilirsiniz.

Yeni parti için size teklif gelmiş. Teklifi yapan ve arkasındaki isim kim?

Geldi ama kabul etmedim.

Teklifi kim getirdi? Yeni parti mi kuruluyor?

Bir il başkanı getirdi.

Kimin adına?

Onu da siz bulun.

Bilmece çözdürmeyin lütfen. Bu teklifin Emine Ülker Tarhan adına yapıldığını duydum.

Evet ama kabul etmedim. Boşuna uğraşıyorsunuz diyerek olumsuz yanıt verdim.

Yeni partinin kuruluşu, genel seçimlere yetişecek mi?

Bilmiyorum, bunu onlara sorun ama niyetleri başka!

İkinci yöntem 20 milletvekili ile grup kurarak meclise girmek seçeneği. Başka seçenek yok ki?

Evet, onu yapmak istiyorlar.

Yanlış anlamıyorum değil mi? Emine Ülker Tarhan önderliğinde yeni bir parti kuruluyor. Bu partinin genel seçimlere girebilmesi için 20 milletvekili transfer edilecek. Doğru mu?

Evet, Emine Ülker Hanımın (Tarhan) genel başkanlığında 20 milletvekili ile seçime girme hakkı bulmak ama ben bu teklifi olsuz karşıladım. Avantadan gelip CHP Milletvekili olanların CHP'yi parçalamaya çalışmasını sindiremem.

Emine Ülker Tarhan'ın hesabından sürpriz 'istifa' mesajı

13Ekim 2014 tarihinde CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın istifa ettiği iddia edilmiş idi. Tarhan'ın istifa ettiği iddiası resmi Twitter hesabındaki mesajlar nedeniyle ortaya atılırken hesabının hacklendiği anlaşılmıştı. Kendilerini milliyetçi hacker grubu olarak tanımlayan 'Mubarhack Tim' tarafından hacklenen Tarhan'ın hesabında "Hesap hacklenmiştir. Siber Ergenekon'a selam, hack'e devam:)" ifadesi yer aldı. Mesajda "CHP'nin bölücü terör örgütü pkk'ya karşı tutumundan dolayı partimden istifa ediyorum" ifadeleri dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Ülker Tarhan istifa etti, yeni parti yolda mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN