Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tahmin ettiğimizden zor bir noktadayız'

Endişeli bekleyişin sürdüğü 'te madendeki suyun 4'te 3'ü boşaltıldı. Son tabloyu değerlendiren Bakan Yıldız: Çamur ve derinlerdeki karbondioksit seviyesi zorluyor. İşimiz gerçekten zor, zamana ihtiyacımız

'Tahmin ettiğimizden zor bir noktadayız'
Maden faciasının yaşandığı Karaman 'te çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Son durumla ilgili dün bir açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Şu anki nokta tahmin ettiğimizin üzerinde zor" dedi. Bin 300 metrelik maden ocağının altındaki bütün yapıyı tek tek elden geçirmeleri gerektiğini ifade eden Yıldız, "Yine işimizin kolay olmadığının altını çizmek isterim. Zamana ihtiyacımız olabilir. Ne kadar zamana ihtiyacımızın olduğunu da her geçen metreyle, her geçen yeni kabloyla beraber ancak o zaman belirleyebiliriz. Şu anki geldiğimiz nokta, tahmin ettiğimizin de daha üzerinde zor bir nokta" dedi. Bakan Yıldız, işçilerin bulunma ihtimali yüksek olan bölgelere de girilmeye başlandığını belirterek "Hem oksijen, hem metan gazı, hem de karbondioksit olduğu için orada çok daha dikkatli çalışılması lazım. Henüz bir kardeşimize ulaşabilmiş değiliz" diye konuştu.

ESKİ İMALATHANEDEN ...
Öte yandan ocağı basan suyun kaynağı ve kazanın oluşuyla ilgili Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ön soruşturma raporu hazırlandı. Raporda, "Kaza, eski imalat bölgesinde yıllar içinde birikmiş olan suların zaman içinde basınç eşik değerini aşması ve zayıflayan topuktan su baskınına neden olmasından kaynaklanmıştır. Soruşturma kapsamında kusuru olabileceği değerlendirilenler için CMK 109. maddesi uyarınca adli kontrol kararı talep edilmiş ve mahkemece talebimiz uygun görülmüştür. Kurtarma işlemlerinin sonrasında başsavcılığımızca bilirkişi refakatinde madende incelemeler yapılacaktır" denildi. Madenin önünde ailelerin bekleyişi sürerken ocağın içindeki 12 bin ton suyun büyük bölümünün tahliye edildiği öğrenildi. Dün ocak dibindeki sulu çamurun boşaltılması için çamur pompaları kullanılmaya başlandı. Su ve çamurun çıkarıldığı alanda tahkimat çalışması da sürüyor. Ocak yakınlarındaki marangoz atölyesi de durmaksızın çalışıyor. Tomruklardan yapılan keresteler tahkimat işlemi için ocağa indiriliyor. Arama kurtarma çalışmalarını yürüten ekipler, ocakta oksijen seviyesinin azalması nedeniyle oksijen maskeleriyle çalışıyor.

'ÇOCUĞUN BEZİ BİTMİŞTİ GÜBRE NAYLONU SERDİM'
Karaman Ermenek'teki madende mahsur kalan 18 işçinin her birinin evinden ayrı bir aile dramı çıkıyor. Madende mahsur kalan Uğur İlhan'ın eşi Ayşe İlhan kocasının 3 aydır maaş alamamasından dolayı yaşadıkları zor durumları gözyaşları içinde anlattı.

MOTOR SESİ DUYUNCA 'BABA' DİYOR
Çocukları Hasan (3) ve İbrahim'le (4) birlikte eşinin kurtarılmasını umutla bekleyen Ayşe İlhan "Geçen yıl çocuğun bezi bittiğinde altına gübre naylonu serdim. Üzerine battaniye örttüm. Eşim görüp üzülmesin diye ona söyleyemedim. Eşim ocağa giden servisin geçtiği yere motosikletiyle giderdi. Oğlum Hasan ne zaman motor sesi duysa babası geldi zannediyor" dedi. "Çocuklarla nasıl ayakta duracağımızı bilemiyorum. Kayınpederime 'Baba bana yirmi lira ver çocuğuma bez alacağım' diyemiyorum. En büyük arzum çocuklarımın okuması" diyen 20 yaşındaki anne, on iki parmak bağırsağında yara olduğunu ancak maddi sıkıntı çeken eşine 'üzülmesin' diye bunu bile açıklamadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tahmin ettiğimizden zor bir noktadayız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN