‘CHP iktidar olduğu gün yazarlığı bırakacağım’

Giriş Tarihi: 9.11.2014 23:46 Güncelleme Tarihi: 23.11.2015 11:48
‘CHP iktidar olduğu gün yazarlığı bırakacağım’
14 yıldır ekranlardan uzak duran Engin Ardıç yıllar sonra ilk kez röportaj verdi. Neden medya dünyasından uzak duruyor? Bir günü nasıl geçiyor? Yolda yürürken tanınmamak rahatsız ediyor mu? Feministlerle neden sorun yaşıyor? Liberaller, sosyal demokratlar, muhazakarlar, parallel yapı, Kürt siyaseti ve merkez medya hakkında ne düşünüyor? Yıllar sonra ilk kez Engin Ardıç Engin Ardıç'ı anlatıyor…


Engin Ardıç Türkiye'nin en önemli fıkra yazarlarından biri. Özel televizyonlarla tanıştığımız dönemde yaptığı televizyon yorumları ile Türkiye'deki her eve girmeyi başardı. Tek sesli devlet kanalına alışan Türk izleyicisi Engin Ardıç'ın yorumlarını ilgi ve şaşkınlıkla izliyordu. Seveni kadar sevmeyeni de vardı. Kendi deyimiyle artık yolda yürüyemeyecek hale gelmişti. Ekran yüzü olmanın hayatını iyice zorlaştırdığı bir noktaya geldiğini anlayarak 14 yıl önce kendisini ekranlardan çekti. Uzun yıllar hiçbir gazeteye röportaj vermedi. Kendisini 2008 yılından bu yana, haftanın 6 günü Sabah gazetesindeki köşesinde ifade etmeyi tercih etti.
Okurları gibi biz de düşüncelerinin yanında Engin Ardıç'ın hayatını merak ediyorduk. Biz sorduk kırmadı Engin Ardıç da yıllar sonra bize hayatını açtı.


TELEVİZYONA ÇIKMAK BENİM İÇİN KABAK TADI VERDİ

-Engin bey bir dönemin en popüler ekran yüzüydünüz. Şimdi sadece gazete köşenizde varsınız. Neden uzaklaştınız?

Ekranlardan tam on dört yıldır uzaktayım ve özellikle de uzak kalmaya çalışıyorum. Bunda, son yıllarda çok kilo almış olmam kadar (hanımlar beğenmeyebilirler!), televizyondan bıkmış olmamın da payı var. Sekiz yıl süreyle hemen her gece ekrana çıktım ve doydum, hatta ikrah geldi diyebilirim... İsmet Paşa'nın bir lafı vardır, kendisini devirmeye kalkan Ecevit ve arkadaşlarına "sizin için istikbal olan şeyler benim için mazidir" demişti... Milyonlarca kişi için sihirli ve ulaşılmaz bir kavram olan "televizyona çıkmak" benim için ancak eski ve kabak tadı vermiş bir anıdır... Bir de, ben yazıları okunmayan ve ayakta kalabilmek, ismini sürdürebilmek için televizyonda görünmeye ihtiyaç duyanlardan değilim!

ARKADAŞINA GÖNDER
‘CHP iktidar olduğu gün yazarlığı bırakacağım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN