Türkiye'nin en iyi haber sitesi

müze statüsü kazanıyor

’nun bugün ’ye yapacağı tarihi ziyarette Alevi açılımı için öncelikli konular arasında gösterilen ’nin müze olması konusunda açıklama yapması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 23.11.2014 11:48
Madımak Oteli müze statüsü kazanıyor
Davutoğlu'nun, Alevi inancına göre kutsal olan türbe ve benzeri mekanların restorasyonu için de önemli açıklamalar yapacağı öğrenildi. Davutoğlu'nun ziyareti, hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı Alevi Açılımı için ayrı bir öneme sahip.

Başbakan Davutoğlu'nun, 2 Temmuz 1993'te 37 kişinin katledildiği Madımak Oteli'nin müze statüsüne alınması konusunda önemli açıklamalar yapması bekleniyor. Alevi çalıştayları sırasında sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri 'nin müze olmasının önemine işaret etmişti. Davutoğlu'nun ayrıca Alevi inancında önemli yeri bulunan türbe, dergah gibi kutsal mekanların restorasyonu için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi vermesi bekleniyor.

Dersim katliamı için özür dilemesi de beklenen Davutoğlu'nun, cemevlerinin statüsü önünde önemli engellerden olan, devrim kanunları arasında yer alan Tekke ve Zaviyeler Kanunu'un değişmesi gerektiği için, acil sorunlarının giderilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Bunun için cemevlerinin kamuya yararlı kurum statüsüne alınarak, arsa tahsisi, su ve elektrik gibi sorunlarının giderilmesine dair açıklamalar yapması da muhtemel görülüyor. Öte yandan Tunceli'nin "Dersim" olan eski isminin değiştirilmesi için talep olması halinde gereğinin yapılacağı konusunun da ziyaret sırasında gündeme gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Star

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madımak Oteli müze statüsü kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN