Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi buluşmada büyük uzlaşma...

Giriş Tarihi: 23.11.2014
Tarihi buluşmada büyük uzlaşma...
, dün 'ı Beylerbeyi Sarayı'nda kabul etti. Sarı Köşk'te yaklaşık 3 saat süren çalışma yemeğinin ardından Erdoğan ve Biden ortak açıklama yaptı. Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
GÜVEN VE BAĞLILIĞI TEYİT ETTİK: Son olarak 2011'de Türkiye'yi ziyaret eden dostum Biden'ı ülkemizde tekrar ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye ve ABD stratejik ortaklıktan model ortaklığa geçiş sürecini başarmış iki müttefik ülke. Ortadoğu'dan Afganistan'a, Balkanlar'dan Doğu Akdeniz ve Kafkaslar'a uzanan coğrafyada yakın işbirliği içinde. İşbirliğimizi güçlendirerek devam ettirmek istiyoruz. DEAŞ (IŞİD), Suriye, Kıbrıs, Ukrayna, Kafkaslar, Afganistan ve Kuzey Afrika'daki gelişmeleri konuştuk. İstişare ettiğimiz pek çok konuda fikir birliğinde olduğumuzu memnuniyetle gördüğümüzü ifade etmek isterim. En önemlisi iki NATO müttefiki olarak birbirimizin savunma ve güvenliğine olan bağlılığımızı bir kez daha teyit ettik. Küresel barış günümüzde ciddi tehditlerle karşı karşıyadır. Buna karşılık uluslararası sistem kendisinden beklenen denetleyici ve düzenleyici rolü ifa etmekte yetersiz kalıyor.
BEREKETLİ OLACAK: İşte bu stratejik ortamda Türkiye ile ABD arasındaki işbirilği ve dayanışma daha da büyük bir anlam ve önem kazanıyor. ABD ile yakın işbirliği ve eşgüdüm içinde atacağımız bu adımlar hem bölgemizde hem ötesinde yaşanan gelişmelerin yönünü tayin edecek niteliktedir. Bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğin korunması için ABD ile işbirliğimizi derinleştirerek daha da etkin kılmaya kararlıyız. Türkiye, ABD ilişkilerimizin bugün her zamankinden daha kapsamlı ve güçlü olduğuna inanıyorum. Biden ise konuşmasında Erdoğan'a büyüksaygı duyduğunu belirterek şu mesajları verdi:
ESAD REJİMİ UZAKLAŞTIRILMALI: Suriye ve Irak konularını uzun zamandır görüşüyoruz. Uluslararası koalisyonun bir parçası olarak DEAŞ'ı (IŞİD) yenmek için çalışmalarımızdan bahsettik. Aynı zamanda Suriye muhaliflerini güçlendirmek, siyasi geçiş sürecini desteklemeyi görüştük. Bu siyasi geçiş süreci, Esad rejimini uzaklaştıracak şekilde olmalıdır.
TÜRKİYE'YE İHTİYACIMIZ VAR: Ülkelerimiz 60 yıldan beri müttefik. Türkiye'ye ihtiyacımız var. Sanırım Türkiye de bize ihtiyacı olduğuna inanıyor. Doğu Akdeniz'deki enerji potansiyeli göz önüne alındığında iki toplumun işbirliği içinde bir gelecek oluşturmasının her iki toplum için de sağlayacağı ödüller çok yüksek.

DAVUTOĞLU, BİDEN IRAK VE SURİYE KONUSUNDA MUTABIK VE KARARLI

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Atlantik Konseyi Oturumu'nda bir araya geldi. İkili zirvenin kapanış oturumunun ardından 30 dakika kısıtlı ve katılımlı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin temelini ise Irak ve Suriye oluşturdu. Görüşmelerde, taraflar Irak'ta yeni hükümet ve sürece destek verilmesinde mutabık ve kararlı olduklarını ifade etti. Görüşmelerde Türkiye, Suriye konusunda IŞİD'e karşı daha kapsamlı bir strateji geliştirilmesini istedi. Esad yönetiminin gitmesi gerektiğinin altını çizen Türk tarafı, "semptomlarla uğraşmak" yerine asıl meseleye odaklanılması gerektiği görüşünü belirtti. Görüşmelerde, IŞİD'e karşı oluşturulan "eğit-donat" süreci de ele alındı. Türkiye'nin konuya önem verdiği vurgulandı. Biden daha sonra Denge Denetleme Ağı'ndan 10 temsilciyle 1.5 saat görüştü.

EMİNE ERDOĞAN, JİLL BİDEN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın eşi Jill Biden ile Adile Sultan Kasrı'nda görüştü. Erdoğan, Biden'ın kadınların eğitimi, toplumsal statüsünün güçlendirilmesi, göğüs kanserinin erken teşhisi konularında yaptığı çalışmaları ilgiyle dinledi. Erdoğan da kansere sebebiyet verecek yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesinin önemine dikkati çekti. Biden ayrıca Ayasofya Müzesi'ni gezdi, Kapalıçarşı'da alışveriş yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi buluşmada büyük uzlaşma...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN