O zalim zihniyetle devlet beka bulmaz

Davutoğlu'ndan Tunceli'de Seyit Rıza'lı mesaj: 75 yaşında bir insanın idama giderken feryadına sessiz kalıp, önce gözü önünde oğlunu öldüren zihniyet, zalim bir zihniyettir

O zalim zihniyetle devlet beka bulmaz
Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Tunceli'de cemevini ziyaretinin ardından Tunceli Üniversitesi'nde konuştu. Davutoğlu şu mesajları verdi:
* DERSİM İÇİN ÖZÜR: Vicdanımızın kabul etmediği bir şeyi devletimizin de kabul edemeyeceğini düşünüyorum. O yıllardaki devlet anlayışı dolayısıyla tüm vatandaşlarımızdan özür diliyoruz. Hiçbir şey o dönemde yapıldığı gibi insanları çıban yerine koyarak yapılmaz.
* ALEVİLİK DE SAKLANDI: Öne çıkma demek bir korkunun işareti. Aleviliği saklamak gibi. Artık saklanma zamanı değil. Herkesin onurla gururla farklılıklarını dile getirme zamanıdır.
* SİZE ZULMEDİLDİ VE AYIP EDİLDİ: 'Oğlumu benden sonra asın' diye yalvaran bir babanın göz önünde oğlunu asan bir zihniyet zalim bir zihniyettir. O zalim zihniyetle devlet beka bulmaz. Biz o zihniyetle yüzleşiyoruz. Size zulmedildi ve ayıp edildi. Alevilerin talepleri konusunda kapsamlı brifingler almaya devam edeceğim. Bizim için etnik ve mezhepsel temelli hiçbir tehdit unsur yoktur.
* KİN ÜRETMEK FAYDA VERMEZ: Geçmişin yanlışlarını sahiplenmek fayda getirmez ama geçmişin yanlışlarından kin üretmek de fayda getirmez. Eğer ben şu anda Başbakan olmayıp da hep planladığım gibi akademisyen olsaydım Alevi İslam'ın temsilcileriyle, Kürt halkının temsilcileriyle buluşup 'acaba bu ülkenin geleceği nasıl olacak' diye konuşmayı isterdim.
* BERKİN ELVAN DEDİĞİMİZDE..: Devlet yeni bir üslup benimseyecektir. Bu bizim size taahhüdümüzdür. Ama sizden ricamız da şu Dersimliler olarak herkes birbiriyle selamlaşsın. Cemevini ziyaret edelim. Nefreti şiddeti reddeden bir muhabbet ikramında bulunalım. Artık zihnimizdeki duvarı yıkalım. Bir daha kimse bir duvar örme cesareti göstermesin. Madımak dediğimizde, Başbağlar'ı, Berkin Elvan dediğimizde Yasin Börü'yü Burak Can'ı da hatırlayalım...
* DEVLETİN İDEOLOJİSİ OLMAYACAK: İskilipli Atıf Hoca ile Seyit Rıza'nın idama yürüyüşlerindeki temel ortaklık, devletin resmi ideolojisinden farklı düşünmekti. Biz şunu diyoruz, bundan sonra devletin resmi ideolojisi olmayacak. Devletin bir tek, milletle bağı ve aidiyeti olacak. Resmi ideolojinin dayattığı tarih anlayışıyla da gelecek inşa edilemez.
* DERSİM MÜZESİ KURULUYOR: Dersim'de eski kışla müzeye dönüştürülecek ve adı da Dersim Müzesi olacak. Bunun için 10 milyon liralık ödeneğin talimatını verdik. Ziyaret ettiğimiz bütün yerlerin yolları yapılacak. Hepsi restore edilecek. 12 milyon liralık bir kaynak ayırdık. Rektörümüz üniversitenin adının Munzur Üniversitesi olmasını istedi biz de kabul ettik.
* AYRIMCILIĞA İZİN VERMEYİZ: Alevi kardeşlerimize karşı hiçbir ayrımcılık yapılmasına izin vermeyiz. Cemevleriyle ilgili talepleri Alevi kanaat önderleriyle konuşacağım. Bundan sonra da bizim atamalarımızda tek bir ölçümüz vardır. Liyakat, liyakat, liyakat. Herhangi bir bürokratik kademede Alevi vatandaşlarımıza bir ayrım varsa bunun bizzat takipçisi olacağım.
* DİN DERSLERİNDE ALEVİLİK: Alevi vatandaşlarımıza herhangi bir tahkir gibi tek cümle dahi olsa hepimize yapılmış kabul ederiz. Kimse inancı etnik kimliği nedeniyle ötekileştirilmeyecek.

CEMEVİNE GİDEN İLK BAŞBAKAN
Davutoğlu, Türkiye tarihinde, cemevini ziyaret ederek, Alevi dedeleriyle bir araya gelen ilk Başbakan oldu. Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Pir Sultan Abdal heykeli önünde fotoğraf da çektiren Davutoğlu'na Tunceli Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt ve 20'yi aşkın Alevi dedesi taleplerini içeren 12 maddelik dosya sundu. Yurt, cemevlerine yasal statü verilmesi, eşit yurttaşlık kapsamında bazı adımların atılmasını beklediklerini ifade etti. Dedeler, İstanbul'a yapılacak üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim isminin konulmasının da Alevi kesiminde kırgınlık yarattığını aktardı. Dedeler, Alevi bakan ve vali istediklerini dile getirdi. Davutoğlu için özel lokma döküldü, aşure ikram edildi. Davutoğlu kendisiyle aracısız olarak görüşme talebini ileten gençlerle de sohbet etti.

'MİT, CHP'Yİ KURTARAMAZ'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tunceli ziyaretinden önce Erzincan Merkez İlçe Kongresi'nde konuştu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "MİT CHP'yi fişledi" iddiasını eleştiren Davutoğlu, "Hiç çaba sarf etmesin. MİT, yurtdışındaki vatandaşlarımızı kurtarabilir ama CHP'yi kurtaramaz. CHP'nin kurtuluşu için MİT'ten medet ummasın. Bu, 7 Şubat komplosunun bir devamıdır. Kılıçdaroğlu'nun kulağına bunu fısıldayanlar, aynı çevreler" dedi. Kayınvalidesinin vefat haberi gelmesi üzerine ise taziyelerini sundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O zalim zihniyetle devlet beka bulmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN