Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nda 4 seçenek

Açılım için dört alternatif masada: Cemevi giderlerini belediyeler karşılayacak. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 'üst kurul' ya da ayrı bir vakıf kurulacak. Son tercih ise yasal değişiklik

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Alevi açılımında 4 seçenek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde başlatılan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yeniden gündemine aldığı nda hükümet yol haritasını belirledi. Orta ve uzun vadede Alevi açılımına ilişkin birçok adım atılmasına karar verilirken, cemevlerinin statüsü konusunun nasıl çözüleceğine ilişkin dört ayrı seçenek hazırlandığı öğrenildi. Hükümetin değerlendirdiği seçenekler; Cemevlerinin giderlerine ilişkin soruların belediyeler üzerinden çözülmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı dışında bir vakıf kurularak bu ihtiyaçların karşılanması, yine Diyanet işleri Başkanlığı dışında bir üst kurul oluşturulması şeklinde sıralanıyor. Tekke ve Zaviyeler Kanunu'nun kaldırılması da masadaki seçenekler arasında yer alıyor. Ancak yetkililer bu seçeneğin gerçekleşme ihtimalinin zayıf olduğunu değerlendiriyor.

ALEVİLERE SORULACAK

Alevi kanaat önderleriyle yapılacak görüşmede hükümetin ele aldığı dört farklı seçeneğin gündeme getireceği, hangi seçeneğin işleme konulacağına Alevi kanaat önderlerinin karar vereceği öğrenildi. Hükümetin Alevi kanaat önderleriyle görüşmeyi planlaması "Alevi toplumu arasındaki farklı görüşlerin tamamını birinci ağızdan dinleme" ve "kararın toplum tarafından benimsenmesine verdiği önem" gerekçeleriyle açıklanıyor.

AÇILIMIN BİR AYAĞI

Cemevlerinin statüsünün gündeme, "Alevi paketi" olarak değil, "Demokratikleşme paketinin bir ayağı" olarak gelmesi bekleniyor. Cemevlerinin statüsü ile ilgili düzenlemenin Başbakan Davutoğlu'nun Hacıbektaş ve Tunceli'de açıkladığı kararların devamı olarak görülmesi gerektiğine dikkat çekildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alevi açılımında 4 seçenek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN