Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan ilk açıklamalar

, Türkiye'ye ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Papa Franciscus, "Türkiye sınırındaki çok sayıda mülteciye kucak açmış bir ülkedir" dedi.

Giriş Tarihi: 28.11.2014 13:51 Güncelleme Tarihi: 28.11.2014 14:25
Papa Franciscus'dan ilk açıklamalar
KATOLİK Hristiyanların ruhani lideri Papa Francesco, Türkiye'ye geliş yolunda uçakta açıklamalar yaptı. DHA Muhabiri Esma Çakır'ında bulunduğu gazetecilere hitap eden Papa, Türkiye'nin, sınırındaki çok sayıda mülteciye ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, "Yaptığınız hizmetle, tüm dini ve insani aktiviteleri dünyaya ulaştırıyorsunuz. Teşekkür ederim" dedi.

Papa Francesco, Vatikan delegasyonuyla birlikte Alitalia'ya ait bir uçakla Roma Fiumicino Havalimanı'ndan yerel saatle 9.30 civarında hareket etti. Papa'nın uçağında, aralarında Doğan Haber Ajansı muhabiri Esma Çakır'ın da bulunduğu 65 gazeteci yer aldı.

PAPA ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ İŞTE VİDEOSU - TIKLA İZLE
TÜRK GAZETECİLERE ÖZEL SELAM

Papa ve Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, uçağın havalanmasının ardından gazetecilerin bulunduğu bölüme geldi.
Lombardi, hem temaslar hem Ekümenik ilişkiler, hem de dinlerarası ve kültürlerarası diyalog bakımından çok yoğun, bir programı olan ziyaretin, kısa, ama önemli olduğunun altını çizdi.
Daha sonra uçakta dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 65 gazeteci olduğunu belirten Peder Lombardi, ayrı ayrı isimlerini söylediği Doğan Haber Ajansı muhabiri Esma Çakır ve TRT Türk muhabiri Yasemin Taşkın'ın da bu gazeteciler arasında yer aldığını belirtti. Lombardi'nin, "Yani iki Türk kadın gazeteci de bizlerle" demesi üzerine Papa, söz konusu iki gazeteciye gülümseyerek, el salladı.

TÜRKİYE'NİN MÜLTECİLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMASI

Bunun ardından ziyareti kısaca değerlendirmek üzere mikrofonu alan Papa, "Günaydın. Bu seyahatte bana eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim. Yaptığınız işi destekliyorum. Yaptığınız hizmetle, tüm dini ve insani aktiviteleri dünyaya ulaştırıyorsunuz. Çünkü Türkiye şu anda sınırındaki çok sayıda mülteciye yardım ediyor. Bu hizmetinizden dolayı size teşekkür ediyorumö diye konuştu.
Papa ayrıca Türkiye'den dönüş yolunda uçakta basın toplantısı yapmak üzere tekrar gazetecilerle bir araya geleceğini belirterek, "Çok teşekkürler. İyi konaklamalar diliyorum size" diye sözlerini noktaladı.

Peder Lombardi de uçaktaki gazetecilerin çok önemli bir misyona sahip olduğunun altını çizerken, "Sadece sizler hem Ankara hem de İstanbul'da tüm etkinlikleri takip edecek gazetecilersiniz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa Franciscus'dan ilk açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN