Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sevinci

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun '' açıklaması, uzun süredir hükümetten bedelli askerlik talebinde bulunan dernek ve platformlar tarafından sevinçle karşılandı. Bedelli Askerlik Derneği Başkanı Özgür Niflioğlu, "Yaş sınırı ve ödenecek bedel talebimize yüzde yüz uygun. Hükümetimize teşekkür ediyoruz" dedi.

Giriş Tarihi: 2.12.2014 15:03 Güncelleme Tarihi: 2.12.2014 15:53
Bedelli askerlik sevinci

AÇIKLAMA TWİTTER'I SALLADI

Başbakan Davutoğlu'nun, 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza imkanı getirileceği açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medyada geniş yankı uyandıran açıklama, Twitter'ın da bir numaralı gündem konularından biri oldu.

"TALEBİMİZ YÜZDE YÜZ KARŞILANDI"

Konuyla ilgili SABAH'a konuşan Bedelli Askerlik Derneği Başkanı Özgür Niflioğlu, "Biz bununla ilgili dernek olarak süreç içerisinde oldukça fazla çalışma yaptık. Bizim yaptığımız çalışmalarda, ortalama yaşı 27, ortalama bedeli 17-18 bin TL olarak tespit etmiştik. Arkadaşlarımıza en fazla verebileceğiniz bedel nedir? diye sorduğumuzda bu rakam ortaya çıkmıştı. Bu bağlanmda Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı bedel, gerçek anlamıyla yüzde yüz oranında beklentilerimizi karşılamıştır. Bu bedelin şöyle bir özelliği var. Yurt içi ve yurt dışı adaletsizliği giderilmiş oldu. Ayrıca verimli askerlik çağını geçmiş kişilerin yaşı 27-28'in üzerinde olduğu için belirlenen yaş sınırlaması da gayet iyi. Biz talep ettik, hükümetimiz uygun gördü. Olabilecek en uygun bedelli askerlik yasasını çıkardığı için teşekkür ediyoruz." dedi.

TANRIKULU "YAŞ 25'E ÇEKİLMELİ"

CHP insan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da twitter hesabında şu ifadeleri kullandı: "Bedellinin çıkması olumlu. Ancak bedelin kademelendirilmesi eşitlik duygusunu zedeler, taksit imkanı sağlanmaması orta gelirlileri zorlar. Teklifimizde öngördüğümüz gibi yaş 25'e çekilmeli, alt gelir grubunu da korucak kademeli bedel ve taksit imkanı oluşturulmalı."

"BEDELLİ YETMEZ ORDU PROFESYONELLEŞMELİ"

Twitter hesabı üzerinden görüşünü paylaşan İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Deniz ülke Arıboğan ise, "Zorunlu askerlik sisteminin temelden değişmesi lazım. Bedelli askerlik yetmez. Ordu profesyonelleştirilmeli ve teknik açıdan güçlendirilmeli." dedi.
Yenişafak Yyazarı Sevda Türküsev, "Şunu unutmayalım. Bedelli de en çok dar gelirlilerden talep vardı. Ailesine bakanların beklentisi vardı."
İlginç twitter mesajlarından bazıları ise şöyle:
- Bir insanın hayatta şansı olacak; 30 yaşında askere git, dön, 1 ay sonra bedelli çıksın. FatihKyk
- Bedelli için ayırdığınız 20 bin liranın o artan 2 bin lirasını borç verirsiniz artık. Beredayi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedelli askerlik sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN