Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bedelli müjdesi

Bedelli askerlik müjdesini Başbakan Davutoğlu verdi. 1 Ocak 2015 itibariyle 28 yaşından gün almış olan vatandaşlar 18 bin lira ödeyerek askere gitmeyebilecek

Giriş Tarihi: 3.12.2014
Bedelli müjdesi
Bedelli haberi bekleyenlere müjdeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu verdi. Başbakan Davutoğlu, bedelli askerlik getirilmesine karar verildiğini söylerken, karara göre 31 Aralık'ta 27 yaşını dolduranların 18 bin lira karşılığında bedelli askerlikten yararlanabileceğini açıkladı.

700 BİN KİŞİ BEKLENİYOR
Bedelli askerlikle ilgili detayları partisinin grup toplantısında açıklayan Davutoğlu, düzenlemeden 1 Ocak 2015'te 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan vatandaşların yararlanacağını söyledi. Davutoğlu, "Bu vatandaşlarımız 18 bin TL ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" ifadelerini kullandı. Davutoğlu 700 bin kişinin bedelli düzenlemesi için başvurmasını beklediklerini de ifade etti. Uygulamadan tam olarak yararlanacak kişi sayısının 611 bin 880 kişi olduğu kaydedildi. Davutoğlu'nun açıklamaları, 2011'de getirilen ve bizzat dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bedelli düzenlemesine göre bazı farklılıklar da taşıyor. Yaklaşık 70 bin kişinin yararlandığı 2011 yılındaki bedelli düzenlemesinden, 30 yaşından gün almış olanlar, başvuru tarihinde 30 bin lirasını defaten veya başvuru tarihinde 15 bin lirasını defaten, geriye kalan 15 bin lirasını da başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde defaten ödeyerek yararlanabildi. Bedelli ücreti 30 bin TL'den 18 bin TL'ye, yaşı ise 30'dan 27'ye düştü.

'TSK DAHA ETKİN OLACAK'
Başbakan Davutoğlu, bedelli askerlikten elde edilen kaynağın TSK'nın modernizasyonu için kullanılacağını söyledi. Davutoğlu, "Bundan sonra yurt savunmasının da ötesinde, etkin bir silahlı kuvvetler yapılanmasına gidecek şekilde savunma sanayimizi güçlendireceğiz ve TSK herhangi bir savunma ihtiyacı için yurtdışına bir talepte bulunmaya gerek kalmadan kendi ihtiyacını ülke içinde karşılayacak hale gelecek" dedi.

ASKERLİKTE YENİ DÖNEM
Davutoğlu askerlikte yeni döneme dair detayları da verdi. TSK'da uzmanlaşmış ve daha profesyonel yapılanmaya işaret etti. Silahlı Kuvvetler'den gelen talep üzerine bazı kararlar aldıklarını belirten Davutoğlu, talebi Bakanlar Kurulu'nda görüştüklerini söyledi.
Buna göre sözleşmeli er ve erbaş alımları kolaylaştırılacak.
Alımlarda yaş sınırı 20 olacak. Askerlik yapmamış olanlar da sözleşmeli olarak askere alınabilecek.
Böylece askerliği meslek edinmiş personel sayısı artacak.
Aynı zamanda kısa süreli askerliği vatani görev olarak yapan vatandaşlar üzerindeki yük de azaltılmış olacak.

KAYNAK TSK'YA AKTARILACAK

Bedelli askerlik imkânı getirilmesiyle hem söz konusu olan birikim hafifletilmiş olacak hem de buradan doğacak kaynak, teknoloji yoğun savunma anlayışı için Savunma Sanayii Fonu'na aktarılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedelli müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN