Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel in oyunu ortaya çıktı

nın kendinden olmayan amirlerini, aleyhlerine düzenledikleri tutanaklarla hedef gösterdikleri tespit edildi.

Giriş Tarihi: 3.12.2014 10:23 Güncelleme Tarihi: 3.12.2014 11:22
Paralel polisin oyunu ortaya çıktı
Paralel lerin üst düzey emniyet mensupları için "Ters ifade verin, bizden olmayanları bizden gibi gösterin" talimatı verdiği de belirlendi. Kripto paralelcilerin uygulaması, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17- 25 Aralık soruşturması sırasında deşifre edildi.

Kırklareli Emniyeti İstihbarat Şube Müdür yardımcısı Salih Döğenci'nin hazırladığı bir tutanakta, Emniyet İstihbarat Dairesi müdürleri Yılmaz Delen ve Nihat Özen'nin kendisini tehdit ettiği iddia ediliyor. Ancak söz konusu bu iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu buradaki asıl amacın, müdürleri hedef gösterip görev yerlerini değiştirmek olduğu kaydedildi.

17-25 ARALIK'LA DEŞİFRE OLDU

17-25 Aralık yargı darbesi girişimiyle deşifre olan nın yıllarca emniyet teşkilatı içine nasıl çöreklendiği ortaya çıkıyor. Kripto paralel polislerin kendilerinden olmayan üst düzey emniyet mensuplarını hedef gösteren tutanaklar hazırlayarak, mevcut görevlerinden alınmaları için çalışmalar yaptıkları tespit edildi. İfade ve tutanak oyunu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 17-25 Aralık darbe girişimi soruşturmasıyla deşifre oldu.

TEHLİKEYİ FARK ETTİLER

Kendileri için tehlike olarak gördükleri isimlere yoğunlaşan paralel yapının hedef seçtiği isimlerden Emniyet İstihbarat Dairesi müdürleri Yılmaz Delen ve Nihat Özen hakkında tutulan tutanak soruşturma dosyasına girdi.

Salih Döğenci, Kırklareli Emniyeti İstihbarat Şube müdür yardımcısı görevindeyken 18 Temmuz 2013'te hazırladığı tutanakta her iki İstihbarat müdürü hakkında gerçekdışı iddialarda bulunuyor. O dönem Kırklareli İstihbarat şube müdürü olan İbrahim Şimşek'in bilgisi dahilinde tutanak tuttuğunu aktaran Salih Döğrenci, istihbarat şubesini denetlemeye gelen Yılmaz Delen ve Nihat Özen'in kendisini tehdit ettiğini iddia ediyor. Tutanakta "Bana 'müdürün nasıl biri' diye sordular.

Ben de iyi biri olduğunu anlattım. Bana 'ne yani müdürünü satmayacak mısın, bu düzen değişmesin mi' diye sordular" iddiasına yer veren kripto paralelci polis Salih Döğenci'nin hazırladığı bu tutanağın paralelci olmayan müdürlerin aleyhine kullanıldığı tespit edildi.

MAKAMLARI YANILTMA GİRİŞİMİ

Aynı şekilde emniyet içine çöreklenen kripto paralelci polislerin, 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten müfettişlere benzer şekilde ifadeler vererek soruşturma makamlarını yanıltmaya çalıştıkları belirtildi. Kendilerinden olmayan amir ve memurları "Paralelci" gibi gösteren ifadeler veren kripto polislere "Ters ifade verin, bizden olmayanları bizden gibi gösterin" talimatı verildiği kaydedildi.

YALAN VE İFTİRA DOLU TUTANAKLAR

Paralel yapının emniyet teşkilatına nasıl çöreklendiğine dair deliller soruşturma dosyasına girdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ele geçen belgelerde, paralel yapının kripto polislerinin kendilerinden olmayan ve üst düzey makamlara gelmiş polisleri görevlerinden etmek için kurdukları tezgah deşifre edildi. Ele geçen belgelerde, özellikle emniyet istihbarat şubelerinde görevli müdürlerin paralel yapıya yakın isimlerden seçildiği ve bu kişilerin kendilerinden olmayanlar için yalan iddialar içeren tutanaklar tuttukları saptandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel polisin oyunu ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN