Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3'üncü İnönü Savaşı

Mustafa Sarıgül, Şişli Belediyesi'ndeki mutlak hakimiyetini ilan etti. Oğlu Emir Sarıgül, belediyenin tüm birimlerini Okmeydanı'ndaki yeni yere götürdü. Belediye Başkanı Hayri İnönü, eski binada adeta oda hapsine mahkum edildi. İnönü, olanlara "Yorum yok" dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise "Paralel Şişli" operasyonunu görmezden geldi...

Giriş Tarihi: 6.12.2014
3'üncü İnönü Savaşı
İstanbul Şişli Belediyesi'ndeki darbe girişimi, iyice ayyuka çıktı. CHP'li Belediye Başkanı Hayri İnönü ile yardımcısı Emir Sarıgül arasındaki gerilim bu kez farklı bir boyut kazandı. Halkın oylarıyla seçilen Hayri İnönü'nün yeni yapılan belediye binasına sokulmadığı ortaya çıktı. TAKVİM'in edindiği bilgilere göre Şişli Belediyesi'nin Okmeydanı'ndaki yeni hizmet binası faaliyete geçti. Temizlik ve güvenlik görevlilerine kadar bütün birimler ile Belediye Başkanvekili Emir Sarıgül'ün makamı yeni hizmet binasına taşındı. Esentepe'de bulunan eski belediye binasının 7 katı ise Şişli Meslek Yüksekokulu'na kiraya verildi.

'İÇERİ ALMAYIN' EMRİ
Bu binada sadece Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün makamı ve özel kalemi kaldı. Binada tek başına oturan başkan çalışmalarını burada yürütürken yeni binaya alınmaması emri verildi. Şişli Belediyesi'nde paralel yönetim kurup Hayri İnönü'yü devre dışı bırakmaya çalışan baba-oğul Sarıgül bu konuda konuşmadı. TAKVİM'in ulaştığı İnönü ise sözkonusu iddialara sadece "Yorum yok" diye karşılık verdi.

TORUNA BÜYÜK SAYGISIZLIK
Peki Sarıgül ile İnönü arasındaki gerilim nasıl başladı! Mustafa Sarıgül, CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Ancak hüsrana uğradı. Şişli'deki seçimi ise İsmet İnönü'nün torunu Hayri İnönü kazandı. Buradaki hakimiyetini kaybetmek istemeyen Sarıgül, oğlu Emir'in belediye başkan yardımcısı olmasını sağladı. Ancak İnönü tüm baskılara rağmen Mustafa Sarıgül döneminden gelen 25 birim müdürünü görevden aldı. Ardından Emir Sarıgül'ü yetkisiz bıraktı.

YETKİLERİNİ GERİ VERDİ...
Bunun üzerine Emir'in İnönü'yü arayıp 'Seni belediyeye sokmayacağım, seni bitireceğim' diyerek tehdit ettiği iddia edildi. İnönü de geri adım atarak Sarıgül'e yetkilerini iade etti. İnönü'nün yaşanan gerilim sonrası ABD'ye gitmesi istifa edeceği iddialarını gündeme getirdi. Hatta Mustafa Sarıgül ile Berlin'de bir otelde görüşme yapması da tartışma konusu oldu. İnönü, tüm bu gelişmeler hakkında "Ne doğru diyebilirim ne de yalanlayabilirim" diye konuşurken istifa edeceği yönündeki iddiaları ise yalanladı.

BAŞKANINI DEĞİL GÜLEN'İ KORUYOR
Şişli Belediyesi'nde halkın seçtiği başkanın, eski başkan Mustafa Sarıgül önderliğinde, oğlu Emir Sarıgül tarafından darbe ile etkisiz hale getirilmesi skandalında CHP suskunluğunu korumaya devam ediyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu "Hayri İnönü görevinin başındadır" diyerek konuyu geçiştirirken CHP'nin kendi adamı Hayri İnönü'yü bırakarak Paralel Çete'nin lideri olarak gösterilen Fethullah Gülen'i kurtarma girişimlerinde bulunması ise dikkat çekti. Önceki gün paralel gazeteler Bugün ile Zaman ve Hürriyet'te yer alan haberde CHP'li milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun "16 Aralık'ta paralel denilen memurlara operasyon mu yapılacak?" diye soru önergesi vermesi üzerine "CHP, seçilmiş başkanını koruyamıyor gitmiş Fethullah Gülen'i kurtarmanın derdine düşmüş" yorumları yapıldı. CHP daha önce de "Yargı reformu, Fethullah Gülen'i bitirmek için yapıldı" iddiasıyla yargıda yapılan değişikliklere itiraz etmişti. CHP'nin Pensilvanya ile bu derece yakınlaşmasının parti içinden de büyük tepki topladığı öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3'üncü İnönü Savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN