Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dink soruşturmasında flaş gelişme!

soruşturması kapsamında dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, "şüpheli" sıfatıyla ifade verdi.

Giriş Tarihi: 9.12.2014 13:04 Güncelleme Tarihi: 9.12.2014 13:34
Dink soruşturmasında flaş gelişme!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen soruşturması kapsamında, "Dink'in ölümünde ihmali olduğu" iddia edilen kamu görevlilerinden dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör'ün "şüpheli" olarak ifadesi alındı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de Şişli'de uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi Savcısı Yusuf Doğan tarafından yürütülen soruşturmada, cinayet döneminde görev yapan bazı kamu görevlilerinin ifadesine başvuruluyor.

Hrant Dink karakutusu açıldı!- Tıklayın

Cinayetin işlendiği dönemde İstanbul Vali Yardımcısı olarak görev yapan ve savcı Doğan tarafından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na tebliğnameyle davet edilen Güngör, bugün sabah saatlerinde savcıya ifade verdi. İfade işlemi yaklaşık 2,5 saat süren Güngör, daha sonra adliyeden ayrıldı.

Reşat Altay Hrant Dink davası için ifadeye çağrıldı

REŞAT ALTAY DA ÇAĞRILDI

Aynı soruşturma kapsamında dün ifadesi alınan eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve bugün ifade veren Ergun Güngör'ün yanı sıra, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da aralarında bulunduğu ve "cinayette ihmali olduğu" iddia edilen diğer 7 kamu görevlisinin de soruşturma kapsamında ifadelerine başvurulması bekleniyor.

Hrant Dink cinayeti sanıklarına kötü haber- Tıklayın

Bu arada, soruşturma savcılığının, cinayetin işlendiği dönemde Trabzon Emniyet Müdürü olarak görev yapan Reşat Altay ile Dink cinayeti davasının sanıkları Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'i de ifade vermek üzere adliyeye çağırdığı, bu kişilerin önümüzdeki günlerde adliyeye gelerek savcı Doğan'a ifade vereceği öğrenildi.

Yılmazer'e Hrant Dink cinayeti sorgusu- Tıklayın

SORUŞTURMA SÜRECİ

Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu iddia edilen, Cerrah ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 9 kamu görevlisi hakkında açılan soruşturmaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce verilen takipsizlik kararı, Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 6 Haziran'da kaldırılmıştı.

Heyet, gereğinin yapılması için soruşturma dosyasının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade edilmesine hükmetmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Birimi savcılarından Yusuf Doğan'a teslim edilen, Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddialarına yönelik dosya ile devam eden soruşturma dosyası, tek soruşturma dosyası olarak birleştirilmişti.

Tek dosyayla soruşturma yürütmeye başlayan savcılık, bu soruşturma kapsamında eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve emniyetteki paralel yapı soruşturmasında tutuklu bulunan eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in "şüpheli", cinayet davasının sanığı Ogün Samast'ın ise "tanık" sıfatıyla ifadelerine başvurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dink soruşturmasında flaş gelişme!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN