Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 10.12.2014 20:19 Güncelleme Tarihi: 10.12.2014 20:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Petrolleri'nin 60. yılı resepsiyonunda konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satırbaşları:

- Ocak ayında Batı Karadeniz'de yeni bir sondaja başlayacağız, bu platformu tersanelerimizde yapabilme kapasitesine sahibiz.

- Biliyorsunuz ki petrol zengini bir ülke değiliz. Ama görüyoruz ki çevremizdeki petrol zengini ülkelerde huzur yok. Enerji sektörü ülkemiz dış politikasında da öneme sahiptir. Güney Kıbrıs, Yunanistan yaptığımız uyarıları kaale almazsa biz de çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Irak'ın Kuzeyindeki petrolün Ceyhan üzerinden sevk edilmesi konusunda önemli bir aşamaya geldik. Türkiye bölgesinde bir enerji olma yolunda hızla ilerliyor. Irak ve Azerbaycan ülkemiz üzerinden dünyaya petrol taşıyor.

- TANAP boru hattının yüzde 80'i yerli çelik üreticisi tarafından yapılacak.

***

Türkiye Petrolleri'nin 60 yıllık tecrübesinden bilhassa yerli firmalarımızın istifade ettiğini görüyoruz. Her alanda olduğu gibi petrol arama konusunda da özel sektörün birikim ve dinamizmini ülkemize kazandırmanın mutluluğu içindeyiz. Türkiye artık sadece kendi topraklarında değil, Azerbacan'dan Irak'a, Kıbrıs'tan Libya'ya faaliyette bulunuyor. Özellikle Kıbrıs'ın güneyindeki gelişmeler bilinmelidir ki hiçbir zaman dışında kalacağımız gelişmeler değildir. Rum Kesimi kendilerine yönelik uyarılarımızı dikkate almadığı sürece biz de oradaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Hamdolsun petrol aramalarını kendi gemilerimizle yapıyoruz. Kısa süre sonra sondaj çalışmalarımızı da kendimiz yapacağız. Biz başından beri uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde bu işin çözülmesi gerektiğini söylüyoruz. Ülkemiz enerji diplomasisinin Irak'ta sergilediği başarıyı Kıbrıs'ta da sergileyeceğine inanıyorum. Barbaros sismik arama gemimiz yurtdışından alınmıştı. Şimdi MTA tarafından yerli gemimiz Tuzla'da imal ettiriliyor. Ocak ayın içerisinde inşallah Batı Karadeniz'de yeni bir sondaja başlayacağız. Bunun için gerekli platformu da hamdolsun kendi tersanelerimizde yapacak durumdayız. Nereden nereye, 12 sene önce bunları konuşabilir miydik? Türkiye bölgesinde bir enerji üssü olma yolunda hızla ilerliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN