Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süreyya Önder: Taslakta özerlik diye bir şey yok

Bir televizyon programına telefon bağlantısıyla konuk olan HDP milletvekili , "Taslakta diye bir başlık yok. Yerel idarelerin demokratikleştirilmesi, kaynakların çoğaltılması gibi bir dizi içerik var" dedi.

Giriş Tarihi: 11.12.2014 12:00
Süreyya Önder: Taslakta özerlik diye bir şey yok
HDP milletvekili , telefon bağlantısında "Taslakta var" sözlerine açıklık getirdi.

Önder, şunları ifade etti:

"Öncelikle bugünkü açıklamam belli bir bağlamda söylenmiş sözlerdi. Açıkçası bundan sadece özerklik kavramının alınarak bunun üzerinden yürütülmesi bizler açısından sürecin kıymeti açısından çok verimli bir tartışma gibi gelmedi. Ama belki bu bizim eksikliğimiz. Biraz da basının yansıtma biçimiyle alakalı bir şey.

Sokağa çıkıp 10 kişiye özerklik diye sorsanız, bunu sizin tarif ettiğiniz gibi değerlendirebilir. Bunun sebebi özerkliğin hep bir bölünme projesi gibi yansıtılma çabası. Oysa özerklik bu tartışma odağında bir yere oturtmak gerekilirse yerelin kendi hakkında karar verebilmesidir. Bunun sınırları, alanları bellidir. Bundan bölünme değil, bütünleşme çıkar. Bu parti programızda var. Bizim yeni Anayasa komisyonunda anasayal teklifimizin içerisinde var.

Salt özerklik üzerinde, AB yerel yönetim şartı çerçevesinde ele alabilinir. Buradan doğabilecek özerklik üzerinden tartışılabilinir. Nereye varılır, söylemek güç, ama neye varılmayacağını söyleyebilirim. Bir bölünme, bir ayrılma olmayacak. Herkesin kendisini ifade edebileceği demokratik bir zemin oluşturur bu durum ancak.

Halk, kendisiyle ilgili meselelerde daha etkin katılabilme mekanizmalarına sahip olacaktır. O yüzden çok kıymetli bir süreç yürüyor ve çok da önemli bir aşamada. Hele ki bunların hepsi karşılıklı bir müzakere konusudur.

Ama sorarsanız taslağın genel karakterine dair bir şey söyleyebilirim. Bu taslakta, salt Kürt halkını merkez alan bir tek cümle yok. Bir demokratik manifesto niteliğinde. Bu ülkede eksik demokrasi ya da henüz yetkinleşmemiş demokratik mekanizmaların olmamasından kaynaklı eğitim meselesinden ekonomik meselelere kadar bir çok konuyu içeriyor. Bu başlıklar üzerinde insanlar ilk defa kendi görüşlerini bir siyasi temel üzerinden ifade edecek.

İçinden bu özerklik kavramını alıp bir özerklik tartışılıyormuş gibi gösterilmesine üzülüyorum. Burada bir demokratikleşme tartışılıyor."

Kaynak: Milliyet

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süreyya Önder: Taslakta özerlik diye bir şey yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN