Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 13.12.2014 21:35 Güncelleme Tarihi: 13.12.2014 22:01
Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şeb-i Arus etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ortak düzenlediği Mevlana'nın Vuslat Gecesi; " 3.Şeb-i Arus" İstanbul etkinliğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şeb-i Arus İstanbul 2014 etkinliğinde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları;

Medeniyetimizin inşa edilmesinde ve bugünlere kadar gelmesinde Mevlana'nın eserlerinin büyük payı var. Mevlana'nın hikmetli sözleri büyük bir kardeşlik iklimini kurmuştur. Bu medeniyette ikilik olmaz, yalnız birlik vardır. Aşk vardır, dostluk vardır, muhabbet verdir.

YAVUZ BİNGÖL, ERDOĞAN İLE BULUŞACAĞI ETKİNLİĞE BÖYLE HAZIRLANDI

Bizleri bugünlere bu gönül erlerinin ektiği sevgi tohumları, birlik ve beraberlik getirdi. Bizler bu topraklara payanda ile değil köklerimizle bağlıyız. Bizim sevdamız, aşkımız, kavgamız bu milletin selametini garanti altına almak, ecdadımızın emanetini sağ salim gelecek nesillere teslim etmektir. Çünkü biz kökü mazide olan atiyiz. Evet dertliyiz, hem de çok dertliyiz ama derdimizi de hamdolsun seviyoruz. Sevilen çekmesin de neylesin. Mevlana'nın öğretisi, o büyük eseri Mesnevi aşk üzerine kurulmuştur. Aşk ile yapılmayan hiçbir iş uzun ömürlü olmaz. Bu dünya aşk üzerine yaratılmıştır. Aşk kişinin sevdiğinde yok olmasıdır.

Bizim medeniyetimizin kurucu harcı aşktır. Peygamberimiz bir aşk peygamberidir. Biz aşk ümmetiyiz. Mevlevi dervişleri gibi biz de bu dünyanın peşinde değiliz, ukbanın derdindeyiz. Dünya fani diye kimse kendini mükellefiyetinden beri tutamaz. Muhabbet konuşmak, sohbet etmek değildir. Muhabbet karşılıklı olarak birbirini güzel görmektir. Bizlerin muhabbetten, aşktan, kardeşlikten, bizi bir yapan değerlerden başka bir yolumuz yok. Bize kardeşliği, aşkı anlattığı için Mevlana'ya şükranlarımızı sunuyoruz. Vefatının yani vuslatının 741. yıl dönümünde Hz. Mevlana'yı rahmetle, şükranla yad ediyorum.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, YAVUZ BİNGÖL'ÜN O SÖZLERİNİ ALKIŞLADI

Ataköy Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirilen törende ilk olarak Mustafa Ceceli sahne alarak ilahi söyledi ardından ise Türkücü Yavuz Bingöl sahneye çıktı.

Bingöl, Taşkın Sabah Orkestrasının eşlik ettiği Yavuz Bingöl Mevlana'nın "Etme" Şiirini okudu.

Bingöl ardından yaptığı konuşmada, "Sayın Cumhurbaşkanım değerli konuklar 30 yıllık müzik hayatım boyunca barışın, sevginin kardeşliğin ötesinde hiçbir amaç gütmedim. Bugün de bütün aleme barışı, sevgiyi, aşkı üfleyen Hazreti Mevlana'nın gecesinde olmaktan çok mutluyum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bingöl'ün bu sözlerini alkışladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN