Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'da bugün seçim var!

HSYK, Yargıtay’a 129 ve Danıştay’a ise 30 yeni üye belirlemek için bugün toplanıyor. 12 oy alan hakim ve savcılar yüksek yargının yeni üyeleri olacak.

Giriş Tarihi: 15.12.2014 13:46
HSYK'da bugün seçim var!
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Yargıtay ve Danıştay'a seçeceği yeni üyeleri belirlemek için bugün olağanüstü toplanıyor. HSYK Genel Kurulu, meslekte fiilen 17 yılını dolduran hakim ve savcılar arasından Danıştay'a 30, Yargıtay'a 129 yeni üye belirleyecek. Genel Kurul'da 12 ve daha fazla üyenin oylarını alan hakim-savcılar Yargıtay ve Danıştay'ın yeni üyeleri olacak. Danıştay'ın 9 üyesi ise doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçilecek.
Yargılamayı hızlandırmak ve hak ihlallerini engellemek için Yargıtay'da 8, Danıştay'da 2 yeni daire kurulmasını öngören yargı paketi önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp yürürlüğe girdi. Hakim ve savcıların özlük haklarını iyileştiren ve HSYK Kanunu'nda değişiklik yapan 52 maddelik yargı paketinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından dikkatler HSYK Genel Kurulu'na çevrildi.

GENEL KURUL ÜYELERİ BELİRLEYECEK

Yargıtay ve Danıştay üyeliği için hakim ve savcıların meslekte fiilen 17 yıl doldurmuş olması şartı aranıyor. Bu kapsamda, adli yargıdan 3 bin 602 hakim-savcı Yargıtay üyeliği için idari yargıdan da 223 hakim-savcı Danıştay üyeliği için gerekli şartları taşıyor. Aday hakim ve savcılara ilişkin taslak çalışmasını tamamlayan HSYK Genel Kurulu, kritik seçim için bugün olağanüstü toplanacak. Genel Kurul'da 12 ve daha fazla üyenin oylarını alan hakim ve savcılar Yargıtay ve Danıştay'ın yeni üyeleri olacak.

YARGI KULİSLERİ HAREKETLENDİ

HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay üyeliği için yapacağı seçim, yargı kulislerini de hareketlendirdi. Üyelik için ismi geçen hakim ve savcılar da kulislerde konuşulmaya başlandı. HSYK Genel Kurulu'nun 30 civarında Yargıtay tetkik hakimini de Yargıtay üyesi olarak atayacağı ifade ediliyor. Yargıtay ve Danıştay'a seçilmesi beklenen muhtemel isimlerden bazıları ise şunlar:

KİMLER ÜYE OLACAK

Kulislerde Yargıtay için Ankara Başsavcısı Fethi Şimşek, Ankara Başsavcıvekili Harun Kodalak, Yargıda Birlik Platformu Sözcüsü ve Ankara Savcısı Abbas Özden, Ankara Savcısı Hakan Yüksel, Ankara Hakimi Gülsüm Mısır, Ankara Hakimi Hayri Keskin, İzmir Savcısı Kazım Arapoğlu, İstanbul Başsavcıvekili Ali Doğan, Yargıtay Tetkik Hakimi Zeynep Şahin, Yargıtay Tetkik Hakimi Erkan Özkaya, Yargıtay Tetkik Hakimi Lütfi Aksoy'un ismi geçiyor. Danıştay'a seçilecek isimler arasında ise Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cafer Ergen, Danıştay Tetkik Hakimi Muhsin Yılmaz, Ankara İdare Mahkemesi Üyesi Hasan Odabaşı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Dr. Gürsel Özkan, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Yücel Bulmuş, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi Üyesi Yalçın Macar ile Kayseri Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Cevdet Erkan'ın olacağı konuşuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'da bugün seçim var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN