Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Taşhiyeciler kumpası ile ilk kez açığa düştüler’

Tahşiyeciler kumpası ile tutuklanan Mehmet Doğan’ın avukatı Mustafa Doğan İnal: “Tahşiyeciler adı altında büyük bir komploya maruz kalan 120 kişi aylarca suçsuz yere hapis yattı. Evlerinde bulunan el bombalarından polislerin parmak izi çıktı. 17 Aralık’ta da başarılı olsalardı bütün muhafazakarları dalga dalga sindireceklerdi”

Giriş Tarihi: 15.12.2014
‘Taşhiyeciler kumpası ile ilk kez açığa düştüler’
17 Aralık polis-yargı darbesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Her geçen gün ne kadar büyük bir tehlikenin eşiğinden döndüğümüzü daha iyi anlıyoruz. Dün gerçekleştirilen bir operasyondan çıkan ayrıntılarla bu tehlikenin farklı bir örneğine daha şahit olduk. Hiçbir konuda ön planda görünmeyen Fethullah Gülen, emniyetin Taşhiyeciler operasyonunda belki de hayatında ilk kez büyük bir açık vermişti. Fethullah Gülen, bir konuşmasında kendisine muhalif bir Nurcu grubu 2010 yılında "Tahşiyeciler" adı ile silahlı bir örgüt olarak tanıtıp hedef gösteriyordu.

Bu hedef gösterme internet sitelerinde yayınlandıktan sonra Zaman Gazetesi'nde haber yapıldı. Aynı gazetede köşe yazılarına konu oldu. Ardından STV dizilerinde günlerce "Tahşiyeciler örgütü" işlendi. Bununla kalmadı Paralel yapıya yakın savcılar soruşturma başlattı, polisler gözaltına aldı ve hakim tutukladı. 90'a yakın insan ve Mehmet Doğan, Gülen'in hedef göstermesiyle başlayan bu soruşturma kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bölgede sevilen bir isim olan Mehmet Doğan, bugüne kadar hiçbir suça karışmamış olmasına rağmen silahlı terör örgütü liderliği suçlamasıyla ilerlemiş yaşına rağmen 17 ay cezaevinde kaldı. Dün gerçekleştirilen paralel yapı oparasyonu ile bu haberi yapan gazeteciler, dizi yapımcıları, soruşturmayı yürüten polisler gözaltına alındı.

Son operasyonun perde arkasını 25 Aralık operasyonunun ve Tahşiyeciler komplosunda tutuklanan Mehmet Doğan'ın avukatı Mustafa Doğan İnal ile konuştuk.

ARKADAŞINA GÖNDER
‘Taşhiyeciler kumpası ile ilk kez açığa düştüler’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN