Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasin El Kadı ilk kez konuştu!

Giriş Tarihi: 15.12.2014 23:11 Güncelleme Tarihi: 15.12.2014 23:12
Yasin El Kadı ilk kez konuştu!

25 Aralık soruşturmasında adı geçen Suudi Arabistan vatandaşı işadamı Yasin El Kadı, Al Jazeera Arapça'ya konuştu.

Yasin El Kadı ismi Türkiye'de ilk olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile arkadaşlığı nedeniyle tanındı. 25 Aralık soruşturmasının polis fezlekesinde El Kadı'nın Türkiye'ye gelerek Erdoğan ile 12 kez görüştüğü ve bu görüşmelerden bazılarının ABD'nin kara listesinde bulunduğu dönemlerde gerçekleştiği ifade edildi.
Suudi Arabistan vatandaşı olan işadamı Yasin El Kadı, 2001'de ABD'deki 11 Eylül saldırılarının ardından sırasıyla ABD, BM ve Avrupa Birliği tarafından El Kaide ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 'kara listeye' alınmıştı.

Alınan kararlara yaptığı itirazlar ve açtığı davalar sonuç veren El Kadı, 2010'da Avrupa Birliği, 2012'de Birleşmiş Milletler ve Eylül 2014'te ABD'nin kara listesinden çıkarıldı.

Türkiye'de de BM, ABD ve AB kararlarına dayanılarak Aralık 2001′de Bakanlar Kurulu kararıyla El Kadı'nın mal varlığı donduruldu. Ancak Temmuz 2006'da Danıştay bu kararı iptal etti.

Kara listeye alınmadan önce ABD pazarındaki yatırımlarıyla da bilinen; inşaat, gayrimenkul ve bankacılık gibi farklı sektörlerde şirketleri olan Yasin El Kadı'nın bu ülkede yönetiminde yer aldığı çok sayıda yardım vakfı da bulunuyordu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilişkilerinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilişkilerim çok eskiye, devlette herhangi bir görev üstlenmeden önceye dayanır. İlişkilerimiz karşılıklı dostluk ve ailevi ilişkiler düzeyindedir. Daha fazlası değil. O gerçekten vefalı bir kişidir. Onunla ilişkim gizli bir şey değil.

Oğlu Bilal Erdoğan'la mali ilişkiler konusunda ne diyeceksiniz?

Oğlu Bilal ile hiçbir mali ya da yatırım ilişkim yok.

O zaman bazı Türk medya kuruluşlarının Cumhurbaşkanı'yla olan ilişkilerinize saldırmasını nasıl açıklayabiliriz?

Kanaatimce Türk muhalefetinin Erdoğan ile siyasi hesaplaşmasında gerekçesiz şekilde ilişkilendirildim. Özellikle de son Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi.

Kaynak : Al Jazeera
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasin El Kadı ilk kez konuştu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN