Türkiye'nin en iyi haber sitesi

görüldüğü yerde yakalanacak

İstanbul Başsavcılığı, ’in “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, iftira ve tehdit oluşturmak” suçlarından yakalanması için karar çıkardı. Yeterli delil elde edildiği belirtilen kararda, Gülen için de istendi.

Giriş Tarihi: 20.12.2014 09:09 Güncelleme Tarihi: 20.12.2014 10:48
Fethullah Gülen görüldüğü yerde yakalanacak
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fethullah Gülen hakkında yakalama kararı çıkarttı. Yakalama kararında "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, iftira ve tehdit" iddiasıyla hakkında yeterli delil elde edildiği belirtilen Fethullah Gülen'in, görüldüğü yerde yakalanması için mahkemeden resmen talimat çıktı.KIRMIZI BÜLTEN GELİYOR


Dosyası Adalet Bakanlığı'na gönderilen Gülen için Interpol'den Kırmızı Bülten çıkartılması istendi. 14 Aralık operasyonu kapsamında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca "Terör örgütü yöneticisi" olduğu gerekçesiyle tutuklanırken, Zaman Gazetesi Genel yayın Müdürü Ekrem Dumanlı yurtdışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Örgütün lideri olduğu iddiasıyla dosyada hakkında işlem yapılan Fethullah Gülen için ise yakalama kararı çıkartıldı. İstanbul Başsavcılığı tarafından 14 Aralık'ta gerçekleştirilen operasyonda 31 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve İstanbul'da bir dönem görev yapmış polis müdürleri Mutlu Ekizoğlu ile Tufan Ergüder'in de yer aldığı 12 kişi tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilmişti. İstanbul 1. Sulh Ceza hakimi Bekir Altun şüphelilerle ilgili kararını dün açıkladı.

İŞTE GÜLEN KARARININ BELGESİGÜLENLE İLGİLİ ŞOK BELGE ORTAYA ÇIKMIŞTI - TIKLAYIN

GÜLEN BU SUÇLARDAN ARANIYOR

Paralel yapı iddialarına dair en önemli gelişme dün yaşandı. Savcılık, mahkemeye sevk edilen isimlerle ilgili incelemesini sürdürürken, Fethullah Gülen hakkında mahkemeden yakalama kararı çıkartılmasını istedi. Talebi değerlendiren Sulh Ceza mahkemesi Gülen hakkında yakalama kararı çıkarttı. Gülen'in dosyasının Adalet Bakanlığı'na gönderilmesi ve "Kırmızı bülten" çıkartılması için de harekete geçildi. Savcılık ve mahkeme yazılarında, Gülen hakkındaki yakalama kararında isnad edilen suçlamalar şunlar:

- Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak.

- İftira sonucu mağdurun hapis cezası dışında adli ve idari bir yaptırıma uğramasına neden olmak.

- Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek.


Örgüt yöneticisi Gülen


Polis ve medya el ele

Savcı, Sulh Ceza Mahkemesine yazdığı yakalama talepli yazısında Tahşiyeciler soruşturması kapsamında yapılan şikayetlerin incelenmesiyle birçok kişinin El-Kaide örgütü iddiasıyla mağdur edildiği kanaatine varıldığı belirtildi. Savcı, Gülen hakkındaki yakalama talepli yazısında, Tahşiye grubu mensubu birçok kişinin mağdur edildiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi: "Özellikle bu mağdurlardan bazılarına iftira atılarak kişilerin hürriyetinden yoksun kılındığı, örgüt yöneticisi olan şüphelilerin örgüt talimatı doğrultusunda işlenen tüm suçlardan sorumluyken, örgüt üyesi olan polislerle diğer medya çalışanlarının bizzat suça icra ettikleri ve yardım ettikleri tespit edilmiştir."

KARACA TUTUKLANDI DUMANLI ŞOV YAPTI

Geçtiğimiz pazar gününden itibaren sorgulanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, "Terör örgütü yöneticisi olmak" iddiasıyla tutuklanırken, Ekrem Dumanlı "Örgüt üyeliği"nden yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Kumpasın emniyet ayağını yürüttükleri öne sürülen eski Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, Ertan Erçıktı ve Mustafa Kılıçaslan da terör örgütü üyeliğinden tutuklandı. Hidayet Karaca'nın örgütün yayın politikasına göre yayınlar yaptığı belirtilen kararda, "Tufan Ergüder, Ertan Erçıktı ve Mustafa Kılıçaslan emniyet teşkilatı içinde var olan örgütlenmenin unsurlarıdır" denildi. Bu kişiler hakkında adli kontrol uygulamasını yetersiz gören mahkeme şüphelilerin delilleri yok etme, gizleme ve mağdurlara baskı yapabilme durumlarını da göz önüne alarak tutuklama kararı verdi. Tutuklanan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Karaca'nın da aralarında bulunduğu 4 kişi, Silivri Cezaevi'ne götürüldü.

İstihbarat kendilerinden

Mahkemein kararında,"şüpheli" sıfatıyla adı geçen Gülen'in Tahşiye ve Rahle yayın evlerinin bastıkları kitaplardan rahatsızlık duyduğu anlatıldı. Tahşiye yayınlarından çıkan kitaplarda Fethullah Gülen'in başında bulunduğu Hizmet Hareketi'nin eleştirildiği belirtilen kararda, avukat Ömer Turanlı'nın sunduğu 3.12.2008 tarihli bir belgede Ali Fuat Yılmazer imzalı "Tahşiye Grubu Faaliyetleri" talimatlarla grubun hakkında istihbari bilgilere gidildiği kaydedildi.

ALİ FUAT İHBAR ETTİ

Gülen'in bu beyanlarının Zaman ve Bugün gazetelerinde işlendiğine dikkat çekilen mahkeme kararında, paralel yapının içindeki emniyet amirlerinin yasa dışı işlemlere imza attıkları ifade edildi. Kararda, Ali Fuat Yılmazer'in 29.4.2009'da 20 kişi hakkında Erol Demirhan imzasıyla Ertan Erçıktı adına İstihbarat Şube'den TEM Şube'ye yazı yazarak Tahşiye grubu hakkında ihbarda bulunduğu belirtildi. Ertan Erçıktı'nın ise 5.5.2009'da savcılıktan soruşturma talep ettiği ve savcının da soruşturma başlattığı anlatılan kararda, izleme ve dinlemelerin TEM şubede yürütüldüğü belirtildi.

BİZZAT GÜLEN'İN ONAYI VAR

Mahkeme kararında, Tahşiyecilerden ele geçtiği iddia edilen bazı mühimmatların Ergenekon soruşturmasında ele geçenlerle aynı olduğu belirtildi. Kararda, Hidayet Karaca'nın STV'deki Şefkattepe dizisinde geçen "Karanlık kurul" bölümlerinin bizzat Fethullah Gülen'in onayı alınarak yayınlandığı kaydedildi.

'FUAT AVNİ GÜLEN'DİR'

Paralel Yapı için Twitter'de faaliyet gösteren Fuat Avni'nin Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen olduğu, Tahşiye soruşturmasındaki kızgınlıkla yazdığı Twitter'den belli oldu. Daha önce kendisiyle ilgili Fuat Avni iddialarına Twitter'den yanıt veren Zaman Gazetesi eski yazarı Hüseyin Gülerce, Fuat Avni'nin Pensilvanya'daki Gülen ve istihbarat elemanları olduğunu yazmıştı. Fuat Avni dün yine Gülerce'yi hedef aldı. Fuat Avni'ye Twitter'den yanıt veren Gülerce ise, "Ben Fuat Avni'ler gibi karakter zaafı ile malul değilim. İnsanlara lakap da takmam. "Kör","topal" demem. Bir genel başkan için uluorta Çilingiroğlu" da demem" diye yanıt verdi. Gülen'i tanıyan isimler, Gülen'in "Çilingiroğlu" ismini lideri Kemal Kılıçdaroğlu için kullandığını, Latif Erdoğan'a da "Topal" dediğinin pek çok şahidi olduğu dile getiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethullah Gülen görüldüğü yerde yakalanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN