Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Ekrem Dumanlı ikiyüzlü davranıyor’

2010 yılında Tahşiye kumpası ile tutuklanarak aylarca cezaevinde tutulan Risale-i Nur hareketinin önemli isimlerinden Bünyamin Ateş, Paralel yapının içyüzünü SABAH’a anlattı.

Giriş Tarihi: 22.12.2014
‘Ekrem Dumanlı ikiyüzlü davranıyor’
Bünyamin Ateş Türkiye'deki Nurcu grupların yakından tanıdığı bir isim. Sürekli sarı basın kartı sahibi olan Bünyamin Ateş, bir dönem kitapları ve köşe yazıları ile Risale-i Nur camiası içinde etkili isimlerden biri oldu. 1992 yılında ana akım Nurculukta yaşanan bölünme ile kendini biraz geriye çeken Ateş, Nurculuk hareketinden hiç kopmadı. Küçük bir Nurcu grup olan Molla Muhammed çevresi ile yoluna devam eden Bünyamin Ateş Tahşiyeciler operasyonu ile hayatı bir anda değişti. Bünyamin Ateş yakından tanıdığı Paralel yapının içyüzünü ve Tahşiyeciler kumpasını SABAH'a anlattı

EL-KAİDECİ DEĞİL RİSALE-İ NUR TALEBESİYİZ

-Yeni Asya Gazetesi çevresinden koparak Molla Muhammed Hoca'ya yakınlaşma sürecinden biraz bahseder misiniz?

13 yaşından bu yana Risale-i Nur gruplarının içinde yer aldım. Bölünmeler sırasında hep hak tarafında yer aldım. Yeni Asya Gazetesi'nde çalışırken bir grubun yanında olmamamız gerektiğini düşünüyordum. Hak neredeyse onu savunalım dedim.1992'de Yeni Asya'dan ayrıldım.

Ayrılık sebebinizin o dönemde ana akım Nurculuğun Demirel'i desteklemesi miydi?

Evet. Bizim sevdiğimiz var biz onu destekleyeceğiz dediler ve bizde bir grup arkadaş ile ayrıldık. Şu anda Yeni Asya grubunun Gülen hareketini desteklemesini bir akıl durması olarak görüyorum. Hiçbir sebebini anlayamıyorum. O dik duruş nasıl oldu, nereye gitti ben hayretler içerisindeyim.

-Mehmet Doğan ile yani Molla Muhammed ile nasıl tanıştınız?

Biz herkesi kucaklayan bir noktaya gelmiştik. Tam böyle bir dönemde 1993 yılında Allah bizim karşımıza Molla Muhammed Hoca'yı çıkardı. Biz bir grup kafadardık. Önde 5 kişi duruyorduk ama arkada 100 kişiye yakın bir gruptuk.

ŞİDDETLE HİÇBİR İLGİMİZ YOK

-Bazı gazetelerde şiddet yanlısı bir grup olarak gösteriliyorsunuz. Silahlı mücadele konusunda ne düşünüyor?

Molla Muhammet Hoca "Bizim yerli yabancı, silahlı silahsız hiçbir örgütle alakamız yoktur" derdi. Şiddeti tamamen reddederdi.

-Fethullah Gülen ve Molla Muhammed farklılıklar olsa da aynı dini gelenekten geliyor. Peki hangi konularda farklı düşünüyor?

Bir taraf bozguncu, bir taraf ıslahçı, asla birbiri ile kıyaslamam. Dinler arası diyalog konusunda Molla Muhammed Hoca'nın sözlerinden rahatsızdı. O grup bırakın dinler arası diyaloğu Yahudilerin, Hristiyanların cennete gideceğini söylüyordu. Papa'nın önünde eğildi, orada ölmek istediğini söyledi, yanında gidenler elini öptü. Zekât konusunu ucuz bir sermaye haline getirdiler. Kurbanı da suistimal ettiler.

ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ekrem Dumanlı ikiyüzlü davranıyor’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN