Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen için şaşırtan iddia

Vatan yazarı Hüseyin Yayman bugünkü yazısında ilginç bir kulis bilgisine yer verdi. Yayman, ABD’nin Gülen’i Haziran 2015 seçimleri öncesinde iade edebileceğini iddia etti.

Giriş Tarihi: 23.12.2014 09:42 Güncelleme Tarihi: 23.12.2014 09:49
Gülen için şaşırtan iddia
İşte Hüseyin Yayman'ın bugünkü yazısından ilginç başlıklar.

Seçim öncesi sürpriz olur mu?


Genel kanaat ABD'nin Gülen'i iade etmeyeceği yönünde. Ancak Türkiye-ABD ilişkilerini bilenler farklı bir noktaya dikkat çekiyorlar. Uzmanlara göre ABD yönetimi Gülen'in ülkeden ayrılmasını isteyebilir.

Böyle bir durumda Gülen için yeni bir süreç başlamış olacak. ABD'den çıkarılan Gülen, Türkiye'nin baskıları sonucu hiçbir ülke tarafından kabul edilmez. Bir anlamda Glaspie'nin Saddam'a örtülü onay verip, sonra ABD'nin bölgeye yerleşmesine olanak sağlayan iki savaş gibi yeni bir hikaye yaşanabilir.

Son tahlilde ABD için Gülen konusu hukuk meselesi olmaktan çok siyasi bir sorun. ABD yönetimi, Erdoğan'la yapacağı pazarlık sonrası Gülen'i 2015 seçimi öncesi ülke dışına gönderebilir. Nasıl ki Öcalan'ı Suriye'den çıkartıp Ecevit'e seçim kazandırdıysa benzer bir tavrı 2015'te de Davutoğlu için yapabilir.

Ne karşılığında mı? Suriye'de, Afganistan'da, Irak'ta tanımlı sorunlar yaşayan ve İsrail'in güvenliği konusunda kaygıları olan ABD, Türkiye'yle pekçok konuda müzakere yapabilir.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen için şaşırtan iddia
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN