Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silahsız siyaset için ışık göründü

nin Başbakan Yardımcısı Akdoğan'la görüşmesinden "kararlılık" mesajı çıktı. Silahsızlanma için bahar takviminde uzlaşıldı. HDP'li Önder "Kırılganlık aşıldı" dedi

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Silahsız siyaset için ışık göründü
Seçimden önce nihai hedefe ulaşması öngörülen nde yeni bir aşamaya geçildi. İlk kez "silahsızlanma" odaklı görüşmeler başlarken, çözüm masası da genişliyor. İmralı'da devlet heyeti, HDP ile sınırlı tutulan görüşmelere Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı yetkileri de katılmaya başlıyor. Kamu düzenini bozan eylemlerin son bulmasının ardından 2015'in ilk aylarında "Türkiye'ye karşı silah bırakma kararı" alınacak. Başbakan Yardımcısı da, sürece yönelik "iyi niyet-güven" mesajı verdi. dün Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'la bir araya gelerek son İmralı ziyareti ve sürece yönelik gelişmeleri değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı Akdoğan, yeni dönemde bölgedeki paydaşların da sürece dâhil olacağını belirterek, kamu düzeninin sürecin asli unsuru olduğunu vurguladı. Çözüm sürecinin bunun üzerine inşa edileceği mesajını verdi. Akdoğan Twitter hesabından yaptığı açıklamada da, "Süreç güçlü bir siyasi irade ve kararlılıkla sürüyor. Nihai sonuca ulaşmak için güven ve iyi niyet temelinde görüşmeler hız kazanmış durumda" dedi. Edinilen bilgiye göre, revize edilen İmralı'nın eylem planında "bölgede kamu düzeninin sağlanması" çağrısı da yer alıyor. İmralı'nın, "yasal güvence, müzakere, ateşkes, silahsızlanma" şeklinde sıraladığı eş zamanlı dört adım da revize edildi. Bölgede asayişin sağlanması ile birlikte görüşme (müzakere) aşamasına geçilirken, silahsızlanma çağrısıyla birlikte dönüşe güvence yönünde adımlar atılacak.

HDP HEYETİ KANDİL'DE

Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'nın da aralarında bulunduğu heyet dün Kandil'e giderken, örgüt yönetimine Abdullah Öcalan'ın değerlendirmelerini aktaracak. Örgüt yönetiminin değerlendirmesinin ardından HDP'nin ifadesi ile "anlamlı-derin müzakere" süreci başlayacak.

ÖNDER: KIRILGANLIK AŞILDI

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Akdoğan görüşmesinin ardından yaptığı değerlendirmede Kobani olaylarıyla yaşanan kırılganlığa dikkat çekerek, "Önemli bir kriz sürecini geride bıraktık" dedi. Önder, "Artık diyalog kanallarının kapanmaması, ilk kez hangi başlıkları tartışarak, hangi yöntemi kullanarak ilerleyeceğimiz anlamında elimizde belirli bir mutabakat oluştu. Takvim bizim için mümkün olan en kısa süre" diye konuştu. Önder, örgütün silah bırakması gibi başlıkların medya üzerinden tartışılmasının sürece sıkıntı verdiğini belirterek, belli olgunluğa eriştikten sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Önder, gizlice yapılan İmralı ziyaretinin anımsatılması üzerine, "Bundan sonra bilgilendirmeler yol alındıkça sürecin ruhuna hizmet edecek şekilde yapılacak. Bir iletişim ortaklaşması diyebiliriz" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahsız siyaset için ışık göründü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN