'ya 5 yıl 7 ay ceza

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, " Örgütü" davasında yargılanan eski Emniyet Müdürü 'ya "örgüt üyelerine yardım" suçundan verilen 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını onadı.

Giriş Tarihi: 24.12.2014 13:59 Güncelleme Tarihi: 24.12.2014 17:56
Hanefi Avcı'ya 5 yıl 7 ay ceza
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 'nın da aralarında bulunduğu 75 sanığın yargılandığı davada, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararın temyiz incelemesini 69 sanık yönünden yaptı.

HANEFİ AVCI'NIN CEZASI ONANDI

Daire, sanıklardan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'ya "Yasadışı silahlı terör örgütü ve mensuplarına yardım etmek" suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasını onadı.

Avcı'ya, "Ruhsatsız vahim nitelikte tam otomatik ve yarı otomatik silah bulundurup taşımak" suçundan verilen 5 yıl hapis cezası ise düzeltilerek onandı. Bu suçtan verilen cezada 1/6 oranında takdiri indirim uygulanmasına karar verildi.


"BU HEYETTEN BÖYLE BİR ŞEY BEKLİYORDUK"


Hanefi Avcı, kendisi için sürpriz bir karar olmadığını söyledi ve ekledi: "Bu heyetten böyle bir şey bekliyorduk"

"YARGIDAKİ CEMAAT HAKİMİYETİNİN GÖSTERGESİ"


Hanefi Avcı'nın avukatı Fidel Okan ise, "Bu karar yüksek yargıdaki Cemaat hakimiyetinin açık göstergesidir" diye konuştu.

Okan; "Her şey bitmiş değil. Bundan sonra olağanüstü kanun yolları süreci değerlendirilecek. Ergenekon ve Balyoz davalarında karar verilmesine rağmen neler olduğu ortada. Anayasa Mahkemesi de dahil hukuki yollar denenecek." ifadelerini kullandı.

KİTAP NEDENİYLE VERİLEN CEZALARA BOZMA


Hanefi Avcı'ya, yazdığı "Haliç'te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat" isimli kitabında, "Terör örgütleri ve bu amaçla yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda yargı görevi yapanları etkileme" suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası ile kitabı nedeniyle "yasadışı silahlı Devrimci Karargah terör örgütü hakkında yapılan soruşturmanın gizliliğini ihlal suçu"nu işlediği gerekçesiyle verilen 2 yıl 2 ay 20 gün hapis cezası ise bozuldu.

Dairenin gerekçesinde, Avcı'ya yüklenen bu suçların tarihleri ve işlenme yöntemleri ile temel şekli itibarıyla gerektirdiği cezanın süresine göre, hükümden önce 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren 6352 sayılı Kanun'un basın ve yayın yoluyla işlenen suçların erteleneceğine dair geçici 1. maddesi kapsamında kaldığı belirtildi.

Bu nedenle Avcı hakkında bu suçtan açılan davaya ilişkin kovuşturmanın ertelenmesine karar verilmesi gerektiğinin gözetilmemesinin kanuna aykırı olduğu ifade edildi.


HANEFİ AVCI'YA KUMPAS KASETLERİNİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

HANEFİ AVCI'DAN ÇOK KONUŞULACAK AÇIKLAMALAR

HANEFİ AVCI: PARALEL YAPI'NIN HEDEFİ MİT

HANEFİ AVCI'DAN İLK AÇIKLAMA

Devrimci Karargah Örgütü Davası'nda, "terör örgütüne yardım ve ruhsatsız silah taşımak" suçlarından hakkında verilen hapis cezaları onanan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin kararının haksız ve hukuksuz olduğunu, karara karşı her türlü hukuki yola başvuracağını söyledi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin kararını, AA muhabirine değerlendiren Avcı, kararın sürpriz olmadığını, bu heyetten böyle bir karar beklediğini dile getirdi.

Daire kararının haksız ve hukuksuz olduğunu söyleyen Avcı, karara karşı her türlü hukuki yola başvuracağını kaydetti.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bu davaya bakmaması için daha önce reddi hakim talebinde bulunduklarını hatırlatan Hanefi Avcı, sonuçta kararın lehine sonuçlanacağına inandığını ifade etti.

3 YIL 9 AY HAPİS YATTI

Soruşturma kapsamında 28 Eylül 2010 tarihinde tutuklanan Hanefi Avcı, Devrimci Karargah Örgütü'ne yardım ettiği gerekçesiyle 15 yıl 4 ay 5 gün almış, Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali tespit etmesi neticesinde 20 Haziran 2014′te tahliye edilmişti.

Hanefi Avcı yaklaşık 3 yıl hapis 9 ay cezaevinde kalmıştı.

HANEFİ AVCI'YA KUMPAS KASETLERİNİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ

HANEFİ AVCI'DAN ÇOK KONUŞULACAK AÇIKLAMALAR

HANEFİ AVCI: PARALEL YAPI'NIN HEDEFİ MİT

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hanefi Avcı'ya 5 yıl 7 ay ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN