Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırat'ı artık sadece Demokrat Parti kullanacak

Anayasa Mahkemesi 'kırat' ambleminin Demokrat Parti tarafından kullanılmasına karar vererek, Doğru Yol Partisi ile Muhafazakar Yükseliş Partisi tarafından parti amblemlerinde kırat logosunun kullanılmasını yasakladı.

Giriş Tarihi: 24.12.2014 07:36 Güncelleme Tarihi: 24.12.2014 09:17
Kırat'ı artık sadece Demokrat Parti kullanacak

Anayasa Mahkemesi, Demokrat Partinin 'Doğru Yol Partisi'nin (DYP) isim, amblem ve rumuzunun iltibasa yol açtığı gerekçesiyle hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terki ile Muhafazakar Yükseliş Partisinin (MYP) kırat logosunu kullandığı ve bu durumun iltibasa yol açtığı gerekçesiyle söz konusu partinin ambleminin hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkini' talep eden başvurusunu karara bağladı.

İKİ PARTİYİ 'KIRAT' İÇİN ŞİKAYET ETTİ

Demokrat Parti tarafından Anayasa Mahkemesi'ne verilen şikayet dilekçesinde, 'Demokrat Partinin 27.5.2007 tarihinde Doğru yol Partisi ve Anavatan Partisi'nin birleşmesi neticesinde kurulduğu ve 28.5.2007 tarihinde Doğru yol Partisi adıyla yeni bir parti kurularak, Demokrat Parti adıyla devam eden Doğru yol Partisi siyasi varlığının, isminin, ambleminin ve rumuzunun bu parti tarafından karışıklığa mahal verecek bir şekilde kullanıldığı ve bu sebeple Doğru yol Partisi'nin isim. Amblem ve rumuzunun hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkine karar verilmesini' talep etti.

Şikayet dilekçesinde Muhafazakar Yükseliş Partisi ile ilgili iddia da ise, '8.2.2013 tarihinde kurulan Muhafazakar Yükseliş Partisinin 27.5.2007 tarihinde Doğru Yol Partisi (DYP) ve Anavatan Partisi'nin birleşmesi neticesinde kurulan Demokrat Partiye ait olan ve kendisiyle özdeşleşen 'kırat' logosunun kullanıldığı, bu nedenle de Muhafazakar Yükseliş Partisi tarafından kullanılan amblemin hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkine karar verilmesi gerektiği' talep edildi.

SADECE DP KULLANABİLECEK

Anayasa Mahkemesi ise oy çokluğu ile aldığı karar da, 'Demokrat Parti tarafından kullanılan parti ambleminin, daha sonra kurulan bir pati olan Doğru yol Partisi tarafından da karışıklığa yol açacak derecede benzer bir şekilde kullanılmasının karıştırılmaya ve seçmeni yanıltmaya elverişli olduğu ve bu nedenle amblemin hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden terkine' karar verdi. Anayasa Mahkemesi, Doğru Yol Partisi'nin kapatılması talebini ise oy birliği ile red etti.

Anayasa Mahkemesi Muhafazakar Yükseliş Partisi ile ilgili şikayet için aldığı karar da ise, 'Muhafazakar Yükseliş Partisinin 'Dünya üzerinde yüzünü hilale dönük şekilde iki ayağı üzerine şaha kalkmış beyaz at' amblemini de seçmeni yanıltmaya elverişli olduğu gerekçesiyle hükümsüzlüğüne ve siyasi partiler sicilinden kaldırılmasını oy çokluğu ile kararlaştırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırat'ı artık sadece Demokrat Parti kullanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN