kabri başında anıldı

Giriş Tarihi: 26.12.2014 16:22
Aydın Menderes kabri başında anıldı

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in oğlu , ölümünün 3. yılında kabri başında anıldı.

Zeytinburnu Belediyesi'nce Topkapı Anıtmezar'da düzenlenen anma töreni, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. 'in eşi Ümran Menderes ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, mezara kırmızı karanfiller bıraktı. Menderes için hazırlanan helva, katılımcılara dağıtıldı.

Ümran Menderes, eşini çok özlediğini belirterek, "Üç yıl önce 23 Aralık'ta eşim Aydın Menderes'i kaybettik. Üç yıl dolu dolu onunla geçti ama onsuz geçti. Onu çok özlüyorum. Çok farklı bir insandı. Onu çok arıyoruz. Nur içinde yatsın. Ölünceye kadar babasının izinden gitti. Ben de elimden geldiğince onların yolundan koşuyorum" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da Aydın Menderes'in yokluğunu hissettiğini belirterek, buranın demokrasinin "sit alanı" olduğunu söyledi.

Aydın Menderes'in hem siyasi hem de fikir hayatına çok önemli ifade, duruş ve tavır bıraktığını vurgulayan Soylu, "Türkiye'nin zora girdiği dönemlerde söylediği sözler ve milletle direkt olarak kurduğu diyalog ve babasının, rahmetli başvekilimizin emanetinde olan sözlerini milletle paylaşmasından dolayı eksikliğini hissediyoruz. Geçen sene 17-25 Aralık tarihlerinde yine buradaydık. Yani o meşum günlerde milletimize darbenin, milletimize ihanetin en yüksek noktada olduğu günlerde yine buradaydık. O günleri hatırlıyorum. Bu aziz milletin selametini gölgelemek isteyenlere karşı burası yine demokrasinin muhafazasını ortaya koymuştur" diye konuştu.

Süleyman Soylu, geçen yıl 17-25 Aralık arasında ABD'nin Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye'yi farklı bir ülke olarak nitelendirip, beyanat verdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bugünden düne baktığımızda anlıyoruz ki, 17 ve 25 Aralık'ta o beyanların esası da bir şekilde kendi adına bir mecraya oturmaktadır. O beyanların o gün niçin verildiği, Türkiye'nin hangi noktaya taşınmak istendiği ve hangi akıllarla nereye götürülmek istediği bir şekilde anlaşılmaktadır. 1960 darbesinin kimlerle yapıldığı, kimlerin yaptığı bir şekilde bilindiğinde 1960 ila 17-25 Aralık arasında herhangi bir farklılık olmadığı, planlayıcılarının da faillerinin de bunu ortaya koymaya çalışanların da uygulayıcılarının da aslında aynı zihniyetin birer temsilcileri olduğu çok açık ortadadır. Türkiye'yi böyle bir kaotik durumun içine sokanların, o gün kendi ülkelerinin temsilcilerinin verdiği beyanatta o fırtınalı günlerin fırtınasının daha fazla yükselmesini isteyenlerin Türkiye'den ve bu güzel memleketin insanlarına özgür borcu olduğunu hatırlatmak istiyorum."

Törene, Aydın Menderes'in torunu Adnan Menderes, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile vatandaşlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aydın Menderes kabri başında anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN