Katliamı'nda ilk kazma vuruluyor

Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi karar verdi: 1938 yılında öldürülen 24 kişinin ı açılacak.

Giriş Tarihi: 27.12.2014 12:03 Güncelleme Tarihi: 27.12.2014 12:14
Dersim Katliamı'nda ilk kazma vuruluyor
Tunceli'nin Hozat ilçesi Karabakır köyünde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Baran ve Canan ailesine mensup 24 kişi, 1938 harekâtında yakılarak öldürüldü.

KEMİKLERİNE RASTLANILDI


Baran ailesinden Hüseyin Baran, geçtiğimiz Haziranda bölgede kurbanların kemiklerine rastladı. Konuyu yargıya taşıyan Baran, ın adli tıp uzmanları eşliğinde açılmasını ve kemiklerin hangi yıla ait olduğunun tespit edilmesini istedi.

MAHKEME ''AÇIN'' DEDİ


Hozat Cumhuriyet Başsavcılığı, iki kere takipsizlik kararı verdi. Aile itirazda bulundu. Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi toplu mezarın açılmasına karar verdi.

İşte Dersim Müzesi'ne dönüşecek o kışla - TIKLAYIN

Dersim katliamı ve Seyit Rıza'nın idamı - TIKLAYIN


Sulh Ceza Hakimi Muhammed Gündoğdu kararında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Varnava ve Diğerleri/Türkiye kararını dayanak gösterdi ve Türkiye'nin 1955 ve 1974 yılları arasında kaybolan 15 Kıbrıslı Rum'un başvurusu üzerine 2009 yılında mahkûm edildiğini hatırlattı.

KAR KALKINCA KAZI YAPILACAK


Baran'ın avukatı Cihan Söylemez "Kış şartlarının iyileşmesinin ardından 2015 yılında kazı yapılması konusunda anlaştık. Kazıya, adli tıp uzmanları ve antropologların yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ile bilim adamları da gözlemci olarak katılabilecek. Bebek, çocuk, yaşlı ve kadın kemikleriyle Dersim'de katliam yapıldığı belgelenecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dersim Katliamı'nda ilk kazma vuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN