Hükümet'ten seçim öncesi büyük hamle

Hükümet, 2015 Genel Seçimler öncesi “İki Ayaklı Demokrasi Paketi” hazırlıyor.

Giriş Tarihi: 27.12.2014 17:51
Hükümet'ten seçim öncesi büyük hamle
Alevi Açılımı ile birlikte Çözüm Süreci'ne yönelik yasal düzenlemelerin de yer aldığı pakette yolsuzlukların önüne geçecek, "Şeffaflık Komisyonu" kurulacak.

YENİ DÜZENLEME YENİ YILDA GÜNDEME TAŞINACAK

Hükümet'in, hazırlıklarına başladığı ve "İki Ayaklı Demokrasi Paketi" adını verdiği yeni bir yasal düzenleme yolda. Yeni yıl ile birlikte gündeme taşınacak olan paketin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Paketin bir bölümünü "Alevi Açılımı" ile ilgili daha önce Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kamuoyuna açıklanan başlıkların yasal çerçevesi oluşturacak. Paketin ikinci ayağında ise Çözüm Süreci'ne yönelik yasal düzenlemelerin yanı sıra, yolsuzlukların önüne geçilmesini hedefleyen "Şeffaflık Komisyonu" kurulacak. Hazırlanacak yeni "Demokrasi Paketi'nin" yasal düzenleme gerektiren bölümleri, Ocak ayı ortalarında Meclis'e sunulacak.

ALEVİ AÇILIMI

Başbakan Davutoğlu'nun talimatıyla Alevi sorunun çözümü için başlatılan çalışmada ayrıntılar da netleşmeye başladı. Buna göre; Cemevlerine statüsünün getirilmesi gündemde. Hükümet bu adımı atmak için, Alevi Dernekleri ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görüşlerine başvuracak. Cemevlerinin nereye bağlanılacağına ilişkin kararı ise Alevi Dernekleri verecek. Alevi Dedelerine maaş bağlanması konusu da yine Alevi Derneklerinin kararına bırakılacak. TBMM'de Dersim'in yanı sıra Sivas, Maraş, Çorum katliamlarının araştırılması için bir komisyon kurulması da planlanıyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ YASALARI

Siyasi ve hukuki adımların yer aldığı pakette, hedef silahların bırakılması ve dağdan inmelerin nasıl bir zeminde gerçekleştirileceği tespitleri yapılacak. Çözüm Süreci'nin tarafları silahları bırakma takvimini netleştirdiği andan itibaren Hükümet de dağdan inecekler için hukuki alt yapıyı belirleyecek. Buna göre; TCK'nın ilgili maddelerinde gerekli düzenlemeler yapılacak. Pişmanlık Yasası dağdan inecekler için yeniden düzenlenecek. Kırmızı bültenle aranan terör örgütü üye ve yöneticiler içinse nasıl bir formül uygulanacağı henüz netleşmedi. 18 yaşından küçük terör üyelerine ve örgüte dolaylı yollardan karışan terör üyelerine sosyal ve psikolojik yardımlar yapılacak. Topluma kazandırılmaları için eğitim seminerlerine katılmaları planlanacak. Sürece toplumsal desteğin korunması için bir dizi kampanya yürütülecek. Sivil örgütler, insan hakları derneklerinin katkı sunmaları sağlanacak.

YOLSUZLUKLARIN ÖNÜNE GEÇECEK ŞEFFAFLIK KOMİSYONU

Yolsuzlukların önüne geçmek için yeni bir "Şeffaflık Komisyonu " kurulacak. Meclis'te kurulacak olan komisyon başta siyasiler olmak üzere bürokratlar ve üst düzey memurların mal varlıklarını denetleyecek. Siyasiler ve bürokratların mal beyanları şeffaf olacak. Gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunanlara cezai ve uyarı yaptırımları getirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet'ten seçim öncesi büyük hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN