Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in sorgusu bugün yapılacak

Giriş Tarihi: 27.12.2014 11:32
Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in sorgusu bugün yapılacak

İstanbul Terörle Mücadele eski Şube Müdürü Yurt Atayün ve eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 5 şüphelinin sorgusu bugün yapılacak.

Emniyetteki 22 Temmuz tarihli "paralel yapı" operasyonu kapsamında tutuklanan, 14 Aralık tarihli İstanbul merkezli "paralel yapı" soruşturmasında da tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü şube müdürleri Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 5 kişinin mahkeme sorgusu bugün yapılacak.

Tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden getirildikleri Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca ifadeleri alınan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse, eski İstanbul İstihbarat Şube müdürleri Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer ile eski İstanbul Terörle Mücadele Şubesi amirlerinden Kazım Aksoy'un ifade verme işlemi sona erdi.

İfade verme işlemi yaklaşık 9 saat süren şüpheliler, "kamu görevlisinin gerçeğe aykırı evrak hazırlaması", "terör örgütü üyeliği" ve "iftira" suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Hakimlik, iş yoğunluğu nedeniyle şüphelilerin sorgusunun saat 12.00'de başlamasına karar verdi.

YASA DIŞI DİNLEME VE SİYASAL, ASKERİ CASUSLUK

Bu karar üzerine şüpheliler tekrar tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Bu soruşturmadan önce yine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen "yasa dışı dinleme" ve "siyasal, askeri casusluk" suçlarına konu, 22 Temmuz tarihli İstanbul emniyetindeki paralel yapı soruşturması kapsamında tutuklanmalarına karar verilen şüphelilerin hakimlik sorgusu bugün yapılacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "devletin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik" suçlarından 14 Aralık'ta 37 kişi hakkında soruşturma başlatılmış, adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da yer aldığı 4 kişi tutuklanmış, gazeteci Ekrem Dumanlı ile 7 kişi adli kontrol hükümleri uygulanarak, 1 kişi ise tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmıştı.

PARALEL YAPI SORUŞTURMASINDA 9 SAAT İFADE


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in sorgusu bugün yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN