Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlar Kurulu'nu 19'unda toplayacağım

Anayasada yetkilerinin belli olduğunu belirten Erdoğan: Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de 19 Ocak'ta toplayacağım. Cumhurbaşkanı üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Bakanlar Kurulu'nu 19'unda toplayacağım
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 19 Ocak'ta Bakanlar Kurulu'nu Beştepe'de toplayacağını ve başkanlık edeceğini söyledi. Seçim öncesi sözlerini hatırlatan Erdoğan, "Hükümet ile Cumhurbaşkanlığı'nın kopuk olması, bize farklı bakışlar sergileyenleri sevindirir. Biz onları sevindirmeye niyetli değiliz" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nu (Türk-İş) ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:
SEÇİMDEN ÖNCE SÖYLEDİM: Anayasamız var bu anayasada cumhurbaşkanın yetkileri bellidir. Halkın seçtiği cumhurbaşkanı olarak şu ifadeyi çok kullandım, anayasanın verdiği yetkileri sonuna kadar kullanırım dedim. Seçimden bu yana 4 ay geçti, ocak ayına giriyoruz. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulunu gerekli görürse toplar. Bu hükümdür.
YILDIRIM TARİH VERMEDİ: (Binali Yıldırım'ın açıklamaları) Başbakanla görüştük. Binali Bey'in tarih verdiği konusunda kendisi "böyle bir tarih vermedim" diyor.
19 OCAK'TA BEŞTEPE'DE: Ayın 19'unda ben bakanlar kurulunu Beştepe'de toplayacağım başkanlık edeceğim. Bir araya gelişimiz bir rahatsızlık değil, gelişmeleri değerlendirme, hangi adımları atabiliriz, bunu konuşma.
KİMSE VESAYET KURMAYA KALKMASIN: (Bülent Arınç'ın "Vesayet" olur açıklaması) Cumhurbaşkanı üzerinde kimse vesayet kurmaya kalkmasın. Bu devletin başıdır. Bu yetkiyi kullanır. Ama Cumhurbaşkanını birileri vesayet kurmaya kalkarsa hatırlarsanız yine seçim öncesi 'ben alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım' söylemiştim. Dolayısıyla böyle vesayetlerle hareket eden birisi de değilim.
GÜÇ KATACAĞIM: Tam aksine uyum içerisinde olan hükümetine güç katmaya çalışan... Çünkü hükümetimizin başarılı olması şahsımın başarılı olması anlamına gelmez. Tam aksine ilkemizin 2023 hedeflerini yakalaması ve muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması anlamına gelir ki bizim bakanlar kuruluyla bir araya gelişmemiz kimseyi rahatsız etmesin. Hükümet ile Beştepe'nin veya Cumhurbaşkanının kopuk olması bize farklı bakışlar sergileyenleri sevindirebilir. Biz onları sevindirmeye pek niyetli değiliz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlar Kurulu'nu 19'unda toplayacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN