Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık muhatapları Dernekler Masası'dır

“Muhatabımız değildir” diyen Başkanı ’e Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cevabı sert oldu. “Bundan sonraki davetlerine katılacak bir muhatap bulurlar” diyen Erdoğan’a STK’lardan da destek geldi: “TÜSİAD’ın gerçekte resmi muhatabı Dernekler Masası İstanbul İl Müdürlüğü’dür”

Giriş Tarihi: 31.12.2014 09:43 Güncelleme Tarihi: 31.12.2014 10:06
Artık muhatapları Dernekler Masası'dır

Türkiye'de faaliyet gösteren onbinlerce dernekten biri olan ve adı son yıllarda sıkça vesayetle birlikte anılan yeniden sahneye çıktı. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı 'in önceki gün bir gazeteye verdiği röportajında yaklaşık bir ay önce Yüksek İstişare Kurulu'na davet ettikleri Erdoğan için "TÜSİAD'ın muhatabı zaten cumhurbaşkanı değildir" ifadesini kullanması tepkiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dernek başkanı Dinçer'in bu sözlerini "Madem muhatap biz değiliz, bundan sonraki davetlerine katılacak bir muhatap bulurlar" şeklinde değerlendirdiği öğrenildi. İş dünyasından birçok isim ve sivil toplum örgütleri de TÜSİAD Başkanı'nın garip açıklamalarına tepkisini şu sözlerle gösterdi: "TÜSİAD'ın gerçekte resmi muhatabı Dernekler Masası, İstanbul İl Müdürlüğü'dür." Dinçer'in aynı röportajında dünyanın gözü önünde yaşanan ve ortaya çıkan dinleme skandallarına ve kumpaslara rağmen "Paralel yapıyla ilgili bir şey görmüyorum" şeklindeki sözleri ise şaşkınlıkla karşılandı.

MADEM MUHATAP DEĞİLİZ..

Önceki gün Hürriyet'e verdiği söyleşide "Cumhurbaşkanı devletin başıdır. TÜSİAD'ın muhatabı zaten cumhurbaşkanı değildir" diyen Haluk Dinçer'e Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cevabı gecikmedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile görüşmesi sırasında Dinçer'in açıklamalarıyla ilgili görüşlerini salonda bulunanlarla paylaşan Erdoğan'ın, "Madem muhatap biz değiliz, bundan sonraki davetlerine katılacak bir muhatap bulurlar" şeklinde tepki gösterdiği kaydedildi.

NEDENSE 'PARALEL'İ GÖREMEDİ

Aynı söyleşisinde paralel yapı ile soruya da Dinçer, "Ben çıkmış bir şey göremiyorum. Çıkaracak olan yargıdır. Ben bir şey görmüyorum. Benim gördüğüm sadece bazı usûlsüz dinlemelerle ilgili olarak bazı emniyet mensuplarının tutuklanması. Ama bu paralel devlet tanımına tam uymamaktadır herhalde" şeklinde cevap vermesi ise şaşkınlıkla karşılandı.

KOÇ'LAR TÜSİAD ÜYESİ DEĞİL Mİ?

17-25 Aralık'taki darbe planları suya düşen paralel yapının usûlsüz dinlemelerinden TÜSİAD içindeki birçok işadamı da nasibini almıştı. Emniyet içindeki örgütün işadamlarının isimlerini 'terör ve organize suç örgütü üyelerinin yanlarına monte ederek' dinlediği defalarca kamuoyuna yansıdı. Dinlenen isimler arasında Ali Koç, , , Rahmi Koç, Cem Duna, Hüsnü Özyeğin başta olmak üzere TÜSİAD üyesi isimler de bulunuyordu.

DOĞRU BİR AÇIKLAMA DEĞİL

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'ni (TÜMSİAD) Genel Başkanı Hasan Sert, TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer'in "TÜSİAD'ın muhatabı cumhurbaşkanı değildir" açıklamasının doğru bir ifade olmadığını söyledi. Ülkede yapılacak hizmetlerden Erdoğan'ın sorumlu olduğunu ifade eden Sert, "Cumhurbaşkanı olmadan, bir baş olmadan bir vücut çalışır mı, kol çalışır mı? Cumhurbaşkanı her şeyden sorumludur. Halkın oyuyla seçildiği için bu işlerden daha çok sorumludur. TÜSİAD Başkanı'nın yaptığı o açıklamayı da doğru bir açıklama olarak kabul etmiyorum" şeklinde konuştu.

YAPILAN NEZAKETSİZLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yürütmenin başı olduğunun altını çizen Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, "Cumhurbaşkanı aynı zamanda anayasamıza göre devletin başıdır. İlk defa halkın seçmesiyle beraber daha önemli bir konumdadır. "Cumhurbaşkanı'nı muhatap almıyoruz" hem nezaketsiz bir ifade hem de siyasi olarak bir STK'nın, işadamları örgütünün yapmaması gereken büyük bir hatadır. TÜSİAD Başkanı'nın bu açıklamalarından sonra, TÜSİAD'ın vesayet sisteminden yana, milli iradenin her zaman karşısında olduğunu yeniden anladık" ifadelerini kullandı. (Yeni Şafak)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık muhatapları Dernekler Masası'dır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN