Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayhan Ogan: Yüce Divan darbeyi yok saymaktır

Türk-Japon ortaklığıyla Osmaniye’de kurulacak Tosyalı-Toyo Çelik fabrikası’nın temeli Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı törenle atıldı.

Giriş Tarihi: 4.1.2015 13:27
Ayhan Ogan: Yüce Divan darbeyi yok saymaktır
Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan, AB eski Bakanı Egemen Bağış, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddialarla ilgili yarın Yüce Divan oylaması yapılacak. Bakanlar hakkındaki iddialarla ilgili açıklamalarda bulunan Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, bu davaların yolsuzluk davası olmadığını, paralel yapının Türkiye'ye yapmak istediği bir müdahale olduğunu söyledi. Bakanların Yüce Divan'a gönderilmesinin 17 Aralık darbe girişimini görmemek anlamına geleceğini belirten Ogan, "Bu bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi yönündeki bir karar, çok açık bir şekilde bütün bu yapılmak istenen müdahaleyi görmemek anlamına gelir, darbe girişimini atlamak anlamına gelir. Bu bir yolsuzluk davası değildir" ifadelerini kullandı.

AMAÇ DİZ ÇÖKTÜRMEK

17 Aralık ile ilgili dava hakkında takipsizlik kararı verilmesine değinen Ogan, soruşturmaları yürüten savcıların şaibeli işler yaptığı için HSYK tarafından açığa alındığını hatırlattı. Ogan, "Bu davalar incelenmiş ve mahkeme tarafından takipsizlik kararı verilmiştir. Hal böyle iken adli yargıda takipsizlikle sonuçlanmış bir davanın şüphelisi durumundaki bakanların yolsuzlukla suçlanması doğru değildir, aklanmaya ihtiyaçları yoktur. Bu açıdan komisyon bu konuda tavrını net bir şekilde ortaya koyması gerekir. 17 Aralık darbe girişimi Türkiye'nin gelişimine siyasi ve iktisadi bağımsızlaşmasına yönelik topyekun müdahaledir. O açıdan bu soruşturma komisyonunun bu bakanlarla ilgili bir yüce divana gönderme kararı anlamsızdır, gereksizdir. Bu, Türkiye'ye diz çöktürme operasyonudur, yolsuzluk değil" şeklinde konuştu.

KİRLİ İŞLERİ DEŞİFRE OLDU

Paralel yapının son bir yılda meşruiyetini büyük oranda kaybettiğini belirten Ogan, "Paralel yapı, çok büyük darbe aldı, bütün kirli işleri deşifre oldu. Ancak paralel yapı, bugünden yarına bitecek iş değil. Devlet içerisinde 40 yıllık bir yapılanma bu. Hem hukuk hem bürokrasi üzerinden gerekli tedbirler alınarak temizlenmeli. Bu zaman alacaktır ama bu yapı artık meşruiyetini kaybetmiştir" dedi.

'EKONOMİ HEDEF ALINDI'


17-25 Aralık'ın darbe girişimi olduğunun halk tarafından da anlaşıldığını ifade eden Ogan, şunları söyledi; "17-25 Aralık'ta hazırlanan dosyaları bugün çok daha iyi görüyoruz ki Türkiye'nin bölgesel olarak finansal ve ekonomi merkezi olabilmesinin önünü kesmek adına yapıldığı çok açık. Bölgesel bir finans merkezi haline gelen Türkiye'nin çok önemli bir bankası Halk Bankası açık şekilde hedef alındı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayhan Ogan: Yüce Divan darbeyi yok saymaktır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN