Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te işsiz kalan madencilere müjde

, , 'teki maden kazası sonrası işsiz kalan madencilerin bu haftadan itibaren işe alım sürecinin başlatılacağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 4.1.2015 20:39 Güncelleme Tarihi: 4.1.2015 22:06
Ermenek'te işsiz kalan madencilere müjde
, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Karaman'ın ilçesinde yaşanan ve tüm Türkiye'yi üzüntüye boğan maden kazasının ardından bölgenin yaralarının sarıldığı belirtilerek, kaza sonrası kapanan maden ocakları yüzünden çok sayıda madencinin işsiz kaldığı, madencilerin geçim sıkıntısına düşmemesi ve maddi olarak desteklenmesi için ilk adımın atıldığı ifade edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ulaştırma, , madencilerin bu haftadan itibaren işe yerleştirilme sürecinin başlayacağını açıkladı.

Elvan, işsiz kalan madencilerin "Toplum Yararına Çalışma" programı çerçevesinde geçici olarak istihdam edileceğini, İş-Kur Genel Müdürlüğü ve Karaman Valiliğinin konu üzerinde çalıştığını, işe alımların en kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

İşte maden içinden görüntüler - TIKLAYINIZ!

KENDİ İŞLERİNİ KURMALARI SAĞLANACAK

Elvan, işçilerin kalıcı bir işe sahip olmalarını sağlamak için de çalışmaların hızla sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ve Kalkınma Bakanlığımız birlikte bir çalışma başlattı. Mevlana Kalkınma Ajansımız ve KOP İdaresi Başkanlığımız bu çalışmada sahada yapılması gereken iş ve işlemleri yürütüyor. Oradaki ailelerle teker teker görüşüyorlar. Onların her birini belirli bir yerde istihdam etmek veya kendi işini kurabilecek bir altyapıyı oluşturma yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Bölge esnafının da durumdan etkilenmemesi için tüm çalışmaların hassasiyetle yürütüldüğüne dikkati çeken Elvan, bazı bankaların tüm ilçedeki borçları 3 ay süre ile ertelediğini hatırlattı.

Esnaftan, bir bankanın borçları ertelemediğine yönelik şikayetler geldiğini belirten , bu banka ile de görüşüldüğünü ve bankanın borçları 3 ay erteleme taahhüdünü yerine getireceğini bildirdi.

Ermenek faciasına çarpıcı yorum - TIKLAYINIZ!

HAYATINI KAYBEDEN MADENCİLERİN AİLELERİNE TAM DESTEK

Elvan, Ermenek'teki maden kazasında hayatını kaybeden 18 maden işçisinin ailelerinin de sürekli destekleneceğini ifade ederek, Soma'da hayatını kaybeden işçilerin ailelerine sağlanan hakların aynısının Ermenekli şehit madencilerin ailelerine de sağlanacağını duyurdu.

Bu ailelere yönelik özellikle iş adamlarından çok sayıda ev yaptırma teklifi geldiğini ifade eden Elvan, ilk etapta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 18 aileye birer ev yapacağını anımsattı.

"Kaza yapmayan" madene devlet desteği - TIKLAYINIZ!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ermenek'te işsiz kalan madencilere müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN