Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜBİTAK’taki kripto paralelciye zor sorular

Paralelin TV kanallarına ve gazetelerinde kendisi hakkındaki korkunç iddiaları açıklamak yerine Fethullah Gülen ağzı ile din sömürüsü yaparak seçilmiş iktidarı eleştirmeyi tercih eden TÜBİTAK eski başkan yardımcısı Hasan Palaz’a TÜBİTAK’tan sert bir cevap geldi.

Giriş Tarihi: 7.1.2015
TÜBİTAK’taki kripto paralelciye zor sorular
TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu, eski mevkidaşı Palaz'ın böcek davasında kimyager yerine elektronikçi görevlendirdiğini ve raporu kayıtlara girmediğini anlattı.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu, TÜBİTAK'taki Paralel çete ve 'böcek davasında yargılanan TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz ile ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Çavuşoğlu, "Sahte diploma ile TÜBİTAK'ta işe başlatılan Cevat Aydın tutuklandı. Askerlik belgesi lise mezunu olduğunu açığa çıkartacaktı. Sahte diplomalı elemanı eksik belge ile işe başlatan Hasan Palaz yargı önünde hesap verecek. Bu sadece başlangıç. TÜBİTAK'ın destekleri de inceleniyor. Mesela 2013'te TIP desteklerinin yüzde 15'i Turgut Özal Üniversitesi'ne gitmiş" dedi. Palaz'ın "Yazdığım raporun tarihini değiştirmemi istediler" sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Çavuşoğlu, "Söz konusu raporun altında Palaz'ın imzası yok. Onun imzası olmayan bir raporu kimse ondan değiştirmesini isteyemez. Kayıtlarda sadece Palaz'ın bilirkişi görevlendirmek üzere üst yazısı var. Bilirkişi olarak kimyager yerine elektronikçi görevlendirmiş. Bu suçtur. Bunu örtmek için bilirkişinin imzalı raporunu TÜBİTAK kayıtlarına girmemiş. Görüş aldığını söylediği kimyageri ise görevlendirmemiş. Bununla ilgili bir belge de yok. 'Böcek sökülürse kanıt yok olur' derken, 2011'de konulan böceğin pili ne zaman biter söylesin. Diğer suçlardan sıyrılma gayreti açıkça belli oluyor. Palaz ve ekibi kriptolu telefonların sertifikalarını SMS yoluyla değiştirebildiklerini kamuoyuna açıklasalar ya! Kriptolu telefonla "session key" parametreleri ile neler yaptıklarını da açıklasınlar! Bakan talimatına rağmen 148 kişiyi işe alıp karşılığında görevden alınınca rapor değiştirme yalanına sarıldı" diye konuştu.

YENİ TELEFONLAR DİNLENEMEZ
Çavuşloğlu, yeni geliştirilen kriptolu telefonlarla ilgili ise şunları kaydetti: "Yeni geliştirdiğimiz kriptolu telefonların dinlenme ihtimali kesinlikle sıfırdır. Bizzat geliştiren ekibin başı olarak bunu söylüyorum. Kriptolu K2 telefonunu geliştirenler aynı şeyi söyleyebiliyor mu? TÜBİTAK'ta süreçlerde nesnel davranmayanların hepsi değiştirildi.

SABAH

BİR SORU DA YENİ AKİT'TEN;
12 KİŞİLİK ÜST DÜZEY TÜBİTAK EKİBİ İLE 12 ARALIK'TA PENSİLVANYA'YA NEDEN GİTTİN?

Cevap ver Hasan Palaz!

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve YÖK Üyesi Abdullah Çavuşoğlu'dan Hasan Palaz'a çağrı: "Hasan Palaz 12 kişilik kriptolu telefon ve üst düzey TÜBİTAK ekibiyle 12 Aralık'ta PENSİLVANYA'ya neden gittiğini açıkla."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofislerine 'böcek' konulması ile ilgili davada yargılanan TÜBİTAK Eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın, paralel devlet yapılanmasının lideri olduğu iddia edilen Gülen'in ikamet ettiği Pensilvanya'ya gittiği ortaya çıktı.
Hasan Palaz'ın; aralarında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dönemin Başbakanı (Cumhurbaşkanı) Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu kriptolu telefon sahiplerinin telefonlarını dinleyen ekiple birlikte soruşturmada dosyası ayrılan Fetullah Gülen'in yaşadığı Pensilvanya'ya gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği tespit edildi.
Hasan Palaz'ın ziyaretinin kripto biriminde çalışan 12 kişilik üst düzey TÜBİTAK ekibiyle 12 Aralık'ta gerçekleştirdiği belirlendi.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN ÇAĞRI

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve YÖK Üyesi Abdullah Çavuşoğlu; Hasan Palaz hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki şahsi hesabından Hasan Palaz'a çağrıda bulundu ve "H. PALAZ (Hasan Palaz) 12 kişilik kriptolu telefon ve üst düzey TÜBİTAK ekibiyle 12 Aralık'ta PENSİLVANYA'YA neden gittiğini açıklasın önce!" dedi.

SAHTE DİPLOMALI ELEMAN

Çavuşoğlu, sahte diploma ile TÜBİTAK'ta işe başlatılan Cevat Aydın'ın tutuklandığını hatırlatarak, "Askerlik belgesi lise/üniversite mezunu olduğunu açığa çıkartacaktı. Sahte diplomalı elemanı eksik belge ile işe başlatan H. Palaz (Hasan Palaz) yargı önünde hesap verecek. Bu sadece başlangıç" ifadelerini kullandı.

Abdullah Çavuşoğlu, TÜBİTAK'ın desteklerinin incelendiğini hatırlatarak, "Merak etmeyin gereken yapılacak. Mesela 2013 de TIP desteklerinin 'i T.ÖZAL ünv. (Turgut Özal Üniversitesi) gitmiş!" diye yazdı. Turgut Özal Üniversitesi'nin, paralel devlet yapılanmasına yakın bir üniversite olduğu iddia ediliyor. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve YÖK Üyesi Abdullah Çavuşoğlu; Anayasa Mahkeme Başkanı Haşim Kılıç, paralel yapı hakkında; "Bunun için mutlaka ortaya belgenin ve bilginin konması lazım. Belge ve bilgi olmadan insanlar itham edilerek çok ciddi yanlışlar yapılıyor. Hem kendi kurumum hem diğer kurumlar için söylüyorum imzasız, bir yığın dilekçe geliyor, 'şu şucu, bu bucu' diye. Fişlemeler yapılıyor" şeklindeki sözlerini eleştirdi.

Çavuşoğlu, "AYM başkanı PARALEL ile ilgili belge istemiş. Ankara C.Savcılığına sorsun sonu 0223 ve 2554 ile biten kriptolu telefonları kim kullanmış! AYM başkanı da muhtemelen hepimiz gibi kullandığı telefonların IMEI numaralarını bilmiyordur. İllegal dinlendiğini ise hiç bilmiyordur" dedi.

İŞTE HIRSIZLIK BU

Çavuşoğlu, ÖSYM'de yönetim kurulunda iken yaptığı en hayırlı işin otobüslerle taşımalı kopya çekilen Polis Koleji sınavını iptal etmek olduğunu anımsattı ve "KPSS kopyacılığı binlerce kişinin hakkını gasp etmek HIRSIZLIK demektir. Sadece KPSS değil o BİLİNEN tarafı" dedi.

HASAN PALAZ'A ZOR SORULAR

Abdullah Çavuşoğlu; TÜBİTAK Eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın kriptolu telefonlarla ilgili aşağıdaki şu soruları cevaplamasını istedi:
"Kriptolu Tlf projesinde çalışanlar bilgisayarlarına profesyonel WIPE (geri getirilemez silme programı) yüklemişler neden? Kriptocu Tlf çalışanları devletin malı olan geliştirdikleri yazılım ve dokumantasyonu bizde yok diye vermediler neden? Kriptolu tlf çalışanları kripto şifrelerini çözecek verileri telefonun içine kaydetmiş. Telefonlar sık sık servise geldiği için midir?"

Kenan KIRAN - Yeni Akit
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBİTAK’taki kripto paralelciye zor sorular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN