Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜSİAD Patronu şokta

TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer ve eşi Suzan Sabancı, Ayvalık'taki Ayışığı Manastırı'nı malikane olarak kullandı. BakanlıK skandalla ilgili inceleme başlattı.

Giriş Tarihi: 10.1.2015 12:02
TÜSİAD Patronu şokta
Patronlar, tarihi bir skandala imza attı. İş ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinden Suzan Sabancı Dinçer, 2009 yılında Ayvalık Tabiat Parkı'ndaki Ayışığı Manastırı'na aşık oldu! Eşi Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer ile birlikte manastırı müze yapmak için satın aldı. Akbank'ın patronu olan çift, 3 yıl süren restorasyonun ardından manastırı 2012'de müze olarak hizmete açtı.

BAKANLIK TALİMAT VERDİ


Ancak Dinçer çifti, tarihi manastırı malikane olarak kullanmaya başladı. Tarihi yapıyı ise sadece Çarşamba günleri ziyarete açtı. Ünlü çift, kara yolunu yaptırmadı. Deniz yoluyla da ulaşım sağlanamayınca Ayışığı Manastırı, Dinçer çiftinin özel mülkü haline geldi. SİT alanındaki ağaçların kesilmesi ve tadilatın aslına uygun yapılmaması çevrecileri ayağa kaldırdı. Tabiat Parkı Platformu, Suzan Sabancı ve Haluk Dinçer çifti hakkında hukuk savaşı başlattı. Tarihi yapının ev olarak kullanıldığını tespit eden mahkeme, ünlü çifte 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Dava dosyası Yargıtay'a gitti. Ancak mahkeme kararına rağmen ünlü çift, manastırdaki saltanatına devam etti.

Takvim, skandalı "Manastır Saltanı" başlığıyla duyurdu. Tarihi manastırın ev olarak kullanılması, Ankara'yı harekete geçirdi. Takvim'in ortaya çıkarttığı skandalın ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konunun hemen incelenmesi ve gereğinin yapılması talimatı verdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Genel Müdürlüğü ise iddiaları incelemek üzere uzman görevlendirdi. Uzmanların hazırlayacağı rapora göre Bakanlık, Haluk Dinçer ve eşi Suzan Sabancı hakkında hukuki işlem başlatacak.

HAYIRLI iŞLER!

Dinçer çiftinin, Ayvalık'taki tarihi saltanatı, sanal alemi salladı. Vatandaşlar tepkilerini sosyal medya üzerinden dile getirdi. İşte yorumlar:

* Gezici arkadaşlar nerede acaba?
* Çok yazık... İçimiz sızladı.
* Ne iş patron!
* Manastır bahane, saltanat şahane...
* Tarihi rezalet!
* Hayırlı işler.
* Rezaletin dik alası.
* PARAYLA tarihi katletmişler.
* Diren manastır...
* Sümela'ya göz dikmeseler bari!
* Gezi Platformu'nu Ayvalık'a bekliyoruz.

Safure CANTÜRK / TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜSİAD Patronu şokta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN