Paralel çete ve Hürriyet'ten ecdada büyük saygısızlık

Giriş Tarihi: 13.1.2015 01:06 Güncelleme Tarihi: 13.1.2015 09:27
Paralel çete ve Hürriyet'ten ecdada büyük saygısızlık

Başkanlık sarayında 16 Türk devletini sembolize eden askerlerden rahatsızlık duyan paralel çetenin sosyal medyadaki tetikçileri ve Doğan medyası görüntüler ajansları düşmesi ile birlikte saldırıya geçti. Başta İngiltere olmak üzere tarihine saygı duyan pek çok ülke törenlerde sembolik olarak uzun yıllardır bu uygulamayı sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez bir uygulamaya imza atarak tarih sahnesinde yerini almış olan 16 Türk devletinin askerini sembolik olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı tören kıtasında yer verdi. İşte o görkemli fotoğrafta yer alan 16 asker ve 16 Türk devleti.

Paralel çetenin sosyal medyadaki temsilcileri ve Doğan grubunun bazı hesapları üzerinden eleştiri konusu edilmeye çalışılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın merdivenlerinde yer alan 16 asker neyi temsil ediyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ağırlarken Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda çekilen bir kare günün en çok konuşulanları arasına girdi.

SİNDİREMEDİLER


Saray'ın merdivenlerinde yer alan 16 asker sosyal medyada büyük coşkuyla karşılanırken, bazı Twitter hesapları tarafından yine linç kampanyası başlatıldı. Türkiye'nin ve vatandaşların, kendi tarihlerinin ihtişamını yeniden hatırlamasını sindiremeyen bazı çevreler o fotoğraf üzerinden dezenformasyon faaliyetine girişti.

ATATÜRK DE YENİÇERİ ÜNİFORMASI GİYMİŞTİ


16 Türk devleti askeri üzerinden Erdoğan'ı eleştirenler Atatürk'ün bugünkü Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da giydiği yeniçeri üniformasını akıllarına getiremedi. 11 Mayıs 1914 yılında çekilen bu fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk bir yeniçeri üniformasıyla Sofya'daki kıyafet balosuna katıldı. O üniforma o gece balonun en güzel kıyafeti seçildi.

Daha sonraki yıllarda Osmanlı İmparatorluğu'na resmen son verecek olan kişi, yani Mustafa Kemal Atatürk yeniçeri üniformasıyla Sofya'da baloya katılmaktan çekinmemiş, hatta bunun için 2 gün önceden kıyafeti İstanbul'dan istemişti.

ÜNİFORMAYA 'KIYAFET BALOSU' DEDİLER

Hürriyet'in fotoğraf galerisi içinde yer alan capslerden birinde, 16 Türk askerinin üniformaları hakkında "kıyafet balosu gibi" yorumu da yer alıyor. Hürriyet editörlerinin söz konusu yorumu, saygı ve ahlak süzgecinden geçirmeden fotoğraf galerisine ekleyip manşetten yayınlaması yadırgandı.

DAHA ÖNCE DE "ZULÜM 1453'TE BAŞLADI" DEMİŞLERDİ


Söz konusu gruplar daha önce de "zulüm 1453'te başladı" şeklinde pankartlar açarak dikkatleri üzerlerine çekmişti.


TWİTTER'DA TEPKİ VERDİLER


Bu fotoğrafın ajanslara düşmesinin hemen ardından özellikle sosyal medyada adeta bir linç kampanyası başlatıldı. Aralarında Osmanlı askerlerini temsilen yeniçeri üniformalı bir askerin de bulunduğu askerler Erdoğan'ın arkasında yer alarak fotoğraf karesine girdi. Söz konusu fotoğraf üzerinden hem Erdoğan hem de Ak Parti'nin "CUMHURİYET KARŞITI" olduğuna yönelik yorumlar birbiri ardına yapıldı, o bilinen "Cumhuriyet'i yıkacaklar" kampanyası yeniden servise sokuldu.

ŞANLI TARİHİMİZİ ALAY KONUSU YAPMAYA ÇALIŞTILAR


Milli olan hiçbir şeyi sindiremeyen, ancak logosunda ne amaca hizmet ettiği bilinmeyen "Türkiye Türklerindir" ifadesi bulunan Hürriyet, sosyal medyadan topladığı capsleri fotoğraf galerisi haline getirip, Türkiye'nin onurla, gururla yad ettiği şanlı tarihini alay malzemesi yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki 16 Türk devleti askerini alay konusu yapan Hürriyet'e sosyal medya üzerinden tepkiler çığ gibi büyüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 16 Türk devletini simgeleyen askerlerin yer aldığı kareyi alay konusu yapan Hürriyet'in ahlaksızlığına binlerce twitter kullanıcısı sert tepki gösterdi. 'Bu topraklara hainlik edemezsiniz' diye yazan twitter kullanıcıları Hürriyet'in utanmadan ve maksatlı şekilde yayınladığı haberi eleştirdi ve bu gazetenin Türk gazetesi olamayacağını belirtti.

İşte o tweetlerden bazıları;11'i İMPARATORLUK, 16 TÜRK DEVLETİNİ TEMSİL EDİYORLAR

Mahmud Abbas'ı karşılama töreni için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın merdivenlerinde yerlerini alan temsili asklerler 11'i imparatorluk olan 16 Türk devletini temsil ediyor.

Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde de o devletler şu şekilde sıralanıyor: Büyük Hun İmparatorluğu (M.Ö. 204-M.S. 216)
Batı Hun İmparatorluğu (M.S. 48-216)
Avrupa Hun İmparatorluğu (M.S. 375-469)
Ak Hun İmparatorluğu (M.S. 420-552)
Göktürk İmparatorluğu (M.S. 552-745)
Avar İmparatorluğu (M.S. 565-835)
Hazar İmparatorluğu (M.S. 651-983)
Uygur Devleti (M.S. 745-1368)
Karahanlılar (M.S. 940-1040)
Gazneliler (M.S. 962-1183)
Büyük Selçuklu İmparatorluğu M.S. 1040-1157
Harzemşahlar (M.S. 1097-1231)
Altınordu Devleti (M.S. 1236-1502)
Büyük Timur İmparatorluğu (M.S. 1368-1501)
Babür İmparatorluğu (M.S. 1526-1858)
Osmanlı İmparatorluğu (M.S. 1299-1922)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel çete ve Hürriyet'ten ecdada büyük saygısızlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN